Медия без
политическа реклама

Прокуратурата изведнъж се активизира за записите на Борисов

Христо Иванов: Неадекватно е да се провери само кой е направил записа

03 Авг. 2020Обновена
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Прокуратурата се активизира по записите, свързани с премиера Бойко Борисов. От съобщение на държавното обвинение се разбира, че по разследването на записа от юни, за който наскоро Елена Йончева обяви, че има американска експертиза за автентичност, са присъединени и последният запис, както и снимките от спалнята на Борисов. В последния запис се чува глас, приличащ на този на Борисов, който говори с някого, за когото се предполага, че е вицепремиерът Томислав Дончев.

По случая са изискани и са постъпили материали от Национална служба охрана. В качеството си на директор на НСО е разпитан ген. Красимир Станчев (вече бивш, б.а.), се казва в съобщението.

Прокуратурата твърди, че "на 25 юни е назначена експертиза по първоначално изисканите и предоставени снимки и аудиозаписи, публикувани в следните интернет сайтове: "Бивол", "Афера", "Е-вестник". По преценка на екип от наблюдаващите прокурори са присъединени към досъдебното производство допълнително и разпространен видеоматериал, публикуван в сайта "Афера", както и аудиозапис на разговор с гласове, за които се твърди, че са на премиера Бойко Борисов и на вицепремиера Томислав Дончев. На видеоматериала и последващия аудиозапис също са назначени експертизи".

Прокуратурата обаче не съобщава, че разследва съдържанието на записите. 

В записа от юни глас, който прилича на премиера, освен цинизми по адрес на председателя на парламента Цвета Караянчева, нарежда на КЗК да провери "Еврохолд", споделя как Сотир Цацаров и Иван Гешев го уведомяват предварително на кого ще повдигнат обвинения, споменава и самата Йончева, която трябва да “изгори”.

Това не трябваше да бъде изнасяно по такъв начин. Така бившият вътрешен министър и настоящ депутат от ГЕРБ Валентин Радев коментира пред bTV новината на Елена Йончева от петък, че американска експертиза е потвърдила автентичността на записа с Бойко Борисов от юни.

Делото е образувано по чл. 339а от Наказателния кодекс. Според него "който без надлежно разрешение, което се изисква по закон, произвежда, използва, продава или държи специално техническо средство, предназначено за негласно събиране на информация, се наказва с лишаване от свобода от една до шест години". Ако деянието е извършено от длъжностно лице във връзка със службата му, наказанието е от две до осем години.

"Трябва да се направи проверка и да се установи дали са истински, кой ги е правил и т.н. Ако премиерът беше в зависимост, тези записи нямаше да излизат", коментира по-рано пред Нова тв кметът на Стара Загора Живко Тодоров. "Според мен всеки политически опонент би имал интерес да пусне тези снимки или записи, независимо откъде ги има. Мен не ме интересува кой го е записвал, това е в сферата на клюките", каза още Тодоров, който е и член на Изпълнителната комисия на ГЕРБ.

В последния разпространен звукови файл с продължителност 4 минути и половина глас, който прилича на този на премиера, се чуват ругатни по адрес на президента. Гласът нарича събеседника си Томислав. Вицепремиерът Томислав Дончев заяви за bTV, че не е разпитван и не открива нищо смущаващо, че се разследва само техническата част. "Аз лично се съмнявам, че ако съдържанието на такъв запис е инкриминиращо, прокуратурата би пропуснала да разгледа случая, в противен случай тя самата се излага на ударите на закона", каза Дончев.

Проверката кой е направил тези записи не е достатъчна и адекватна. Това коментира съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов, след като внесе пореден сигнал в прокуратурата. Този път - за първия запис с Борисов, изтекъл през юни.

"По същия начин, с проверка кой е направил тези записи, беше прикрито съдържанието на предишни скандални записи като "Ало, Ваньо" и "Яневагейт". Според Иванов съобщението на прокуратурата говори по-скоро, че и в този случай съдържанието няма да бъде разследвано. 

За да разберем лесно ли е наистина да си прост, настояваме прокуратурата да провери записа.

Posted by Hristo Ivanov on Monday, August 3, 2020

"Има голям проблем в съдържанието на първия запис, на който вече има две чуждестранни експертизи, че не е манипулиран", обясни Иванов. И посочи проблема - това, че Борисов е обсъждал с тогавашния главен прокурор Сотир Цацаров и Иван Гешев, тогава зам.-главен прокурор, конкретни акции, които се случват в контекста на предизборна политическа кампания. Според Иванов в случая трябва да се провери дали има злоупотреба с правомощия, употреба на влияние, нарушава ли се разделението на властите.

По думите му в случая има и нарушение на честността на изборите чрез използване на влияние върху прокуратурата и службите.

"Гешев пърха от селце на селце и разпространява опорката, че не е недосегаем. Нека видим дали е недосегаем", каза Иванов, преди да внесе сигнала. Той посочи, че още няма отговор на първия си сигнал и това е доказателство, че няма редови прокурор, който да посмее да проверява главния. 

Без оставка на Гешев и дълбока реформа в прокуратурата протестите, които подкрепяме, няма да постигнат целите си, допълни Иванов.

Ден след като Конституционният съд се произнесе, че всеки прокурор има независимост от главния и може спокойно да го разследва, съпредседателят на "Демократична България" внесе сигнал срещу Иван Гешев в Софийската градска прокуратура.

Ако реформираме и изчистим прокуратурата, тя ще изчисти всички останали институции, заключи Иванов. И разказа как си представя реформата.

Много е важно главният прокурор да бъде поставен под ясна демократична отчетност от страна на Народното събрание. След това трябва да бъде проведена дълбока реформа на Висшия съдебен съвет, който да остане само за съдиите. И трябва да се проведе цялостен реподбор на прокурорите в България. В България има 2 пъти повече прокурори от Австрия, която е сходна по размери страна. Ние сме успели да превърнем количеството прокурори в обратнопропорционално на качеството.

Имаме ясна представа какво трябва да се случи на конституционно и законово ниво, каза Иванов. По думите му просто трябва воля за дълбока конституционна реформа.

 

Още по темата

ОЩЕ ОТ БЪЛГАРИЯ

Арестуваните у нас и в Италия десетки българи ги чакат до 30 г. затвор

14 Март 2024

Мария Габриел: Готова съм утре да върна мандата

17 Март 2024

Корнелия Нинова бе оперирана по спешност

17 Март 2024

КС отказа да гледа първото дело по искане на редови съдия

17 Март 2024

МВР се подготвя за потушаване на масови безредици

18 Март 2024