Медия без
политическа реклама

Проблемът със здравните вноски засяга и ваксинацията

Хората с прекъснати права заради неплатен отпуск могат да се ваксинират само в РЗИ

16 Февр. 2021Обновена
Фейсбук
Брошурка на социалното министерство във "Фейсбук", с която хората се подканят да върнат на хазната част от получената компенсация, но вече под формата на здравна вноска.

Проблемът със здравното осигуряване на хората в неплатен отпуск, който правителството отказва да реши, засяга и ваксинацията срещу COVID-19. Хората с прекъснати здравноосигурителни права не могат да се ваксинират при личния лекар, а трябва да търсят помощ в РЗИ, потвърди тази сутрин пред БНТ д-р Николай Брънзалов, зам.-шеф на Българския лекарски съюз. В кризата тези хора се увеличиха с над 30%, както "Сега" писа - в края на миналата година те вече наближават 700 000 души, без да се броят тези, които се върнаха от чужбина. Много хора без вноски не подозират, че са останали без права, защото са работещи и имат трудови договори, но са в неплатен отпуск заради локдауна.

ГЕРБ скандално отказва да реши казуса със здравните вноски за неплатения отпуск, твърдейки че осигуряването през този период е задължение на гражданите. Според закона за здравното осигуряване обаче това е така само в случаите, когато човек е по собствено желание в неплатен отпуск - нещо, което очевидно не отговаря на настоящата ситуация. Няма как вноската да бъде и за сметка на работодателя, тъй като престоят на фирмата не е и по негова вина. Според председателя на парламентарната социална комисия Хасан Адемов вноските за принудителния престой следва да са задължение на държавата. Правителството обаче отказва да поеме този разход. И днес социалният министър Деница Сачева отново погрешно тълкува закона и обяви, че хората в неплатен отпуск трябва сами да поемат здравните си вноски - такова правило у нас не съществува.

Миналата седмица, докато гласуваха други промени в закона за извънредното положение, управляващите отхвърлиха въпроса, като почти директно посъветваха гражданите да не плащат вноски до 3 месеца - повод за това е правилото, че здравноосигурителните права се губят при липса на вноски за над 3 месеца в рамките на 3 години. Впоследствие в профила на социалното министерство във "Фейсбук" се появи друг спорен съвет - хората да си платят вноските от отпуснатата от правителството помощ.

Разходът е незначителен за хазната - до този момент компенсации са получили 43 000 души, а осигуровката е 26 лв. месечно. ГЕРБ обаче продължава да тълкува превратно закона, хвърляйки отговорността за спрените фирми на тези, които имат най-малка вина - техните служители. Сега тези хора ще имат трудности и с достъпа до ваксина.

"Ние процедираме със здравноосигурените лица, тъй като за да отчетем ваксината, пациентите трябва да са осигурени", обясни очевидното Брънзалов. Същите са условията и при поставяне на ваксина в болнично заведение, което също разчита на пари от НЗОК. Така за тези хора остава единствената възможност да се обърнат към РЗИ, посочи зам.-шефът на лекарския съюз.

 

КАК ГЕРБ ДОПИСА ЗАКОНА

Чл. 40, ал. 1, т. 1б от закона за здравното осигуряване гласи:

За лицата в неплатен отпуск, които не подлежат на осигуряване на друго основание, вноската се определя върху половината от минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване; вноската е изцяло за сметка на осигуреното лице - когато неплатеният отпуск е по негово желание, и за сметка на работодателя - когато неплатеният отпуск е за отглеждане на дете по реда на чл. 167а от Кодекса на труда или поради производствена необходимост и престой; вноската се внася чрез съответното предприятие или организация до 25-о число на месеца, следващ този, за който се отнася.

Никъде в този текст, нито пък в друг пише, че вноската е изцяло за сметка на осигуреното лице, когато отпускът не е по негово желание.

Още по темата