Медия без
политическа реклама

Петков: Коалиция ПП-ГЕРБ няма да видите

Вариантите са два - коалиция на реванша или коалиция на компромиса, смята Христо Иванов

06 Ноем. 2022Обновена
БГНЕС
Кирил Петков

По време на разговорите ни с ГЕРБ във вторник няма да става дума за коалиция, заяви лидерът на ПП Кирил Петков пред bTV. "Ясно казахме, че няма да подкрепим коалиция с първия мандат, ние ще бъдем конструктивна опозиция. Ще говорим за нашите 16 политики пред камери", обясни Петков. Според бившия премиер ГЕРБ от месец искали тайни преговори с тях, но ПП отказвали с мотив: "ние в тъмни стаички договорки не правим". Петков посъветва ГЕРБ да се срещнат не само с ПП, но и с другите парламентарни групи - точно така щели да направят от ПП, когато получат втория проучвателен мандат. Ако имаме подкрепа за политиките си, ще предложим правителство, обясни Петков. 

"Коалиция с ГЕРБ няма да видите в нито един от мандатите", твърдо декларира лидерът на ПП.

Бившият премиер отрече, че посоченият от ГЕРБ преговарящ - експрезидентът Росен Плевнелиев, има заслуга за преговорите във вторник. Срещнахме се за половин час по време на прием на германския посланик, уточни Петков.

"Единственият шанс за управление на ГЕРБ с ДБ и ПП е, ако ГЕРБ изпълнят три-четири условия - смяна на главния прокурор, нова антикорупционна комисия, смяна на всички корумпирани кадри в държавната администрация", заяви в същото време пред БНТ депутатът от ПП Александър Дунчев.

Петков коментира и отказа на ПП да се срещне с главния прокурор Иван Гешев, който от сформирането на 48-ото Народно събрание си прави срещи с парламентарните групи, за да обсъжда с тях "правната реформа". "Когато той говори за правна реформа, а ние виждаме, че той е един от най-големите проблеми на системата, няма да играем театър да се срещаме с него за пиар", обясни Петков. Но все пак не изключи възможността ПП да се видят с Гешев. "Най-доброто нещо, което Гешев може да направи, е да си даде оставката", каза още Петков.

Вие малко простихте на бившия премиер, когато подаде неверни документи".

"Хартиената" коалиция като демовариант на коалиция на реванша

Има два концептуални модела, по които могат да се развият нещата - коалиция на реванша или коалиция на компромиса. Това коментира и съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов пред БНР по повод политическата криза в България. Според него демоверсията на коалицията на реванша е т.нар. хартиена коалиция (съглашателството между ГЕРБ, ДПС и БСП за връщането на гласуването с хартиени бюлетини в Изборния кодекс, бел. ред.). По думите му първото издание на тази коалиция е бил изборът на Вежди Рашидов за председател на 48-ото Народно събрание.

"Другият вариант е около ДБ и ПП да се сформира управление, бих го нарекъл коалиция на компромиса, защото ще трябва да почива на някаква форма на колаборация с ГЕРБ. Въпросът дали това е възможно и до каква степен би било резултатно - е много тежък. Аз нямам окончателен отговор", посочи Иванов. 

"Ако третият мандат бъде връчен на нас, ще целим ясно поставяне на сигурността в центъра на българската политика. Сигурност, като оздравяването на политическата система чрез решаване на проблема с корупцията. Рано е да се говори за третия мандат, но той ще бъде втора възможност за реализиране на концепции, които не са могли да се случат с първия или втория мандат", каза още Иванов. Според него в момента няма добри варианти - има лоши, по-лоши и такива, които да направят ситуацията още по-лоша, т.е. отиване на избори. 

"Започва да ме притеснява това, че не виждам сериозен стратегически разговор за втория мандат (на ПП). За нас първият мандат (на ГЕРБ-СДС) не е опция. Разговор за втория мандат не е започнал, а ние ще имаме много малко време. ... Наясно съм, че ситуацията е толкова сложна, че добри решения няма и да се окаже, че няма работещ вариант за втория мандат", посочи той.  

Според него тематичните мнозинства в парламента, очертали се около гласуванията за връщане на хартиената бюлетина и за даване на военна помощ на Украйна, не могат да прераснат в нещо по-трайно, защото фундаменталният проблем със сигурността на България и това, което прави невъзможно доверието между партиите и гражданите и партиите, както и това, което отваря страната към уязвимост от руско проникване, е корупцията. "Докато тази коалиция не прерасне в коалиция на осъзнаването, че оздравяването започва с решаването на системния проблем с корупцията, тя не може да роди управление, или поне управление, в което ние да участваме", подчерта Иванов.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?