Медия без
политическа реклама

МВР затваря вратичка в закона за нежелана миграция

Под паравана на търговски представители у нас влизали хора с рисков профил

30 Май 2022
Илияна Кирилова

Промени в закона за чужденците ще затворят вратичка, която се е оказала възможност за влизане в страната на хора с рисков профил. Текстовете са предложени за обществено обсъждане. Те засягат условията за продължително пребиваване на чужденци у нас. Една част от промените целят да ускорят процедурите за издаване на разрешения за продължително пребиване на хора, които ще работят у нас. Друга част имат обратното предназначение - да затегнат условията в някои случаи.

Продължителното пребиваване на чужденци у нас по закон е до 1 година, като това е различен статут от дългосрочното пребиваване. Една от хипотезите за разрешаване на такъв престой у нас е търговски представители на чужди фирми. За целта чуждестранното дружество трябва да е с регистрирано у нас представителство, като Българската търговско-промишлена палата трябва да извърши проверка и оценка на икономическата му активност, данъчната изрядност и пр. По този начин у нас могат да влязат до трима представители на една чужда фирма. Именно това е вратичката, която, според мотивите към законопроекта, "създава реални възможности за привидно легална миграция, която не постига целените икономически ефекти, а напротив създава възможност за влизане на територията на страната на лица с рисков профил".

С промените ще се ограничи броят на търговските представители на една фирма до двама, освен това се въвежда изискване за висок оборот - той трябва да е годишно в размер най-малко на 500 000 лева (или техния еквивалент в чужда валута) за последните 2 г. При искане за продължаване на срока на пребиваване БТПП може да издаде нов сертификат на хората само след проверка на извършената дейност в страната до този момент и дали фирмата има офис и представителни взаимоотношения с български партньори. С други думи, въпросните търговски представители ще трябва да докажат, че реално извършват дейност в България.

С друг текст се въвеждат и нови глоби за работещи у нас чужденци и техните работодатели. Те касаят неспазване на сроковете за подаване на ново заявление при изтичащо разрешение за продължително пребиваване. В такива случаи чужденецът ще се наказва с глоба от 100 до 500 лв., а работодателят му - с имуществена санкция от 200 до 1000 лв. При повторно нарушение глобата става от 200 до 1000 лв.

Другата част от промените улеснява обмена на документи между ресорните служби и синхронизира някои срокове в процедурите - проверките, които прави ДАНС, например вече ще са в тридневен, а не седемдневен срок.

Още по темата