Медия без
политическа реклама

Цацаров ще обучава хората на Кьовеши

КПКОНПИ обеща на евпрокуратурата да я информира без забавяне за всяко престъпление

21 Дек. 2021
БГНЕС
Сотир Цацаров и Лаура Кьовеши (колаж).

Европейският главен прокурор Лаура Кьовеши и председателят на антикорупционната комисия КПКОНПИ Сотир Цацаров подписаха споразумение за сътрудничество между двете институции, съобщи пресслужбата на Цацаров. Споразумението цели за бъдат ускорени сътрудничеството и обменът на информация. Предвижда и съвместни обучения, които да повишат подготовката на прокурорите и служителите на комисията.

Това се случва на фона на заявената от новите управляващи реформа в КПКОНПИ, която предвижда разделянето на комисията и освобождаването на председателя й Цацаров. Преди дни правосъдният министър Надежда Йорданова обясни, че тази реформа се очаква да се случи за около 2 месеца. "Това означава и нов състав на органите. При заложения темп на работа г-н Цацаров ще бъде освободен съвсем скоро", коментира Йорданова.

Докато прокуратурата държеше монопола да сезира за разследванията си европейската прокуратура, тя е получавала от България "само малки дела".

Когато европрокуратурата разследва престъпление, засягащо финансовите интереси на ЕС и извършено от хора на висши публични длъжности, КПКОНПИ действа под непосредственото ръководство на съответния български европейски делегиран прокурор, съобщи комисията. КПКОНПИ ще предоставя на Европейската прокуратура пълна информация за установени корупционни престъпления. В споразумението е посочено, че "комисията информира без ненужно забавяне европейската прокуратура за всяко престъпно поведение по отношение на което би могла да упражни своята компетентност". Европейските прокурори могат да възлагат на антикорупционната дирекция извършването на предварителни проверки, както и да упражняват контрол в тази насока. Предвидено е също, че в хода на вече образувани разследвания евпрокуратурата и КПКОНПИ си взаимодействат по реда на закона, като действия по разследването се планират съвместно и могат да се възлагат на служители на дирекция "Противодействие на корупцията".

Освен в наказателното производство, взаимодействието ще се осъществява и при отнемането на незаконно придобито имущество, твърди КПКОНПИ. 

До настоящия момент, преди подписване на споразумението, делегираните прокурори са възложили на антикорупционната дирекция на КПКОНПИ 4 проверки с предмет злоупотреба със средства на ЕС.

Първото, което ще направи бъдещата управленска коалиция е да промени закона за КПКОНПИ, да превърне комисията в агенция, да й даде повече и дори разследващи функции и да смени нейния председател Сотир Цацаров.

 

Още по темата