Медия без
политическа реклама

Борисов: Зелената сделка е голям проблем за България

Бюджетът на Европа ще бъде с 60 милиарда евро по-малко, битката ще бъде голяма, обяви премиерът

06 Февр. 2020ЛЮДМИЛ ИЛИЕВ
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Макар и крайно предпазливо, премиерът Бойко Борисов даде да се разбере, че не е оптимист за възможностите на България да договори изгодни условия по отношение на т.нар. Европейски зелен пакт.

Пактът, наричан още „зелената сделка“, е инициатива на Европейската комисия на Урсула фон дер Лайен, която предвижда превръщането на Европа в първия неутрален по отношение на климата континент. Инициативата ще удари силно по замърсяващите индустрии като производството на ток от въглища, от което България продължава да бъде силно зависима.

Миналата седмица българският парламент гласува единодушно решение, с което задължава правителството на Борисов да възпира всячески бързото затваряне на въглищните ТЕЦ-ове у нас.

ГОЛЯМ ПРОБЛЕМ

„За България е голям проблем. 60 процента от електрическата енергия идва от въглищните централи. Всички знаят какви милиарди трябва да дадем за това, но надали Европа ще се откаже от сделката и надали Европейският парламент ще спре да иска това да стане по-скоро“, прогнозира песимистично Борисов.

„Поставили сме всичко, да знаят за какво става въпрос. Притеснително е, че казват: добре, вземете 14 милиарда евро, може да си оправите енергетиката с тях. Да де, ама ние веднага репликирахме, че това са парите за малки и средни предприятия, за конкурентоспособност, образование и всичко останало. Тук ни е основният спор и битката е много голяма.

Той коментира крайно неясно възможностите на България да замени замърсяващите производства: „Според мен трябва през следващите 10 години да се работи много активно. Максимумът за мен е до 10-15 години да се намерят механизми да се заменят въглищата, такава технология, която да не замърсява околната среда.“

ОРЯЗАН БЮДЖЕТ

Борисов обяви, че парите във финансовата рамка на ЕС за периода 2021-2027 г. ще бъдат с 60 милиарда евро по-малко от сегашния бюджет. „Имаме една хубава трънска поговорка – три пъти го режем, а то все по-късо става. Имаме 60 милиарда по-малко, и още режем, и искаме всички да получим повече. Всичките сме изключително настоятелни и всеки настоява колко му е важно да получи повече“, образно обясни премиерът ситуацията. И предпазливо допълни, че правителството се опитва да договори „въпреки намаления бюджет, да получим толкова пари, колкото сме имали в процентно съотношение“.

ШПИОНАЖ

На нападките на БСП, че правителството пропуска шансове да спазари с ЕС изгодни условия за българските граждани и индустрия, Борисов отвърна като се впусна в пространно описание на политическите тактики на социалистите: „Те така правят, като знаят, че нещо ще решим. Така беше с отпадъците. Някъде месец и половина преди това службите запчнаха да подготвят операцията по отпадъците. И понеже те имат шпиони, в това отношение БСП са ненадминати, чуят какво правим, тичат и бързо се изокат, и все едно след това ние под натиск отиваме да го правим.“ И увери: „Всичко, което е трябвало да се представи на важните хора в Брюксел, по достатъчно твърд, интелигентен, европейски начин с достатъчно аргументи, е направено.“

Още по темата