Медия без
политическа реклама

Бивши депутати съдят държавата заради съветския герб на Партийния дом

Председателят на НС Караянчева отговорила, че е много скъпо да бъдат премахнати комунистическите символи от сградата

22 Авг. 2020
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Бившите депутати Мартин Димитров, Петър Славов и Методи Андреев започват дело срещу държавата заради решението пленарните заседания на Народното събрание да се провеждат в бившия Партиен дом. Те не са съгласни с вида на сградата, защото върху нея все още има комунистически символи.

"Вместо на тази сграда да има държавния герб на Република България, както го изисква законът, те държат комунистическите символи", каза Славов пред bTV. Той обясни, че тримата са завели дело, защото са изчерпали всякакви други възможности за сезиране на отговорните институции, които да променят нещо. Бившият депутат показа и писмо до премиера Бойко Борисов, до министъра на културата и председателя на парламента.

"Обяснението на Цвета Караянчева в писмо до нас, че това, което искаме е много скъпо, е абсолютно смешно, след като за ремонта на Партийния дом са дадени над 50 млн. лв. Освен това нито технически, нито финансов е проблемът да се направи гербът върху това място, на което сега има остатък от съветския герб", заяви от своя страна Методи Андреев.

"Всички демократични държави махнаха комунистическите символи. Стига са се изглагали властите пред българските граждани и чужденците. Призовавам ги по най-бързия начин да сложат държавния герб и да махнат комунистическите символи", каза още Мартин Димитров.

В момента в сградата на бившия Партиен дом се провеждат заседания на парламентарните комисии на Народното събрание. Символите на комунизма обаче не са единственото, което е запазено от тоталитарната власт преди 1989 г., тъй като там днешните депутати често седят на столове, на гърба на които има знак с надпис "ЦК на БКП". В сградата се помещава и Централната избирателна комисия.

Строежът на новата пленарна зала в бившия Партиен дом се точи с години и се очаква да глътне над 42 млн. лв. Самата идея за преместването е на повече от 20 години, а целта е да бъдат събрани на едно място администрацията и народните представители. Така, освен че ще бъдат направени икономии за бюджета, депутатите ще се разширят.

За около година и половина скоро след Освобождението тогавашната власт успява да построи за 220 хил. франка съвсем нова сграда на Народното събрание и близо 140 години тя си изпълнява функциите.