Медия без
политическа реклама

Партийният дом се превръща мъчително в парламент

Още миналото лято депутатите трябваше да заседават в новата зала, но това ще стане през есента на 2020 г.

18 Март 2019ТАНЯ ПЕТКОВА
Илияна Кирилова
Изграждането на новата пленарна зала "Св. София" не върви по план, тъй като модерният стъклен купол и фасадата й са "изключително сложни".

За около година и половина скоро след Освобождението тогавашната власт успява да построи за 220 хил. франка съвсем нова сграда на Народното събрание и близо 140 години тя си изпълнява функциите. Сградата с надписа "Съединението прави силата" е една от първите обществени сгради, построени след Освобождението. Архитект е Константин Йованович.

Сега строежът на новата пленарна зала в бившия Партиен дом се точи с години и се очаква да глътне над 42 млн. лв. Самата идея за преместването е на повече от 20 години, а целта е да бъдат събрани на едно място администрацията и народните представители. Така, освен че ще бъдат направени икономии за бюджета, депутатите ще се разширят.  

Още председателят на 39-ото Народно събрание проф. Огнян Герджиков организира през 2003 г. международен архитектурен конкурс, който обаче бе

 

съпътстван със скандали и с внезапната смърт на победителя

 

арх. Борис Камиларов. През 2008 г. бе проведен нов конкурс, спечелиха го "Тилев архитекти" и Ателие "Серафимов архитекти". Именно от този проект се хареса и възприе идеята за изграждането на стъклен купол в двора на Партийния дом, който да покрива амфитеатрална пленарна зала.

След няколко години ГЕРБ отново "реанимираха" идеята и аргументираха предложението си заседанията да се провеждат в зала „Св. София" с неудобствата, които изпитват депутатите – кабинетите им са в сградата на площад "Александър І", повечето от комисиите също заседават там, а пленарните заседания се провеждат в зданието на площад "Народно събрание" и така се губи излишно време в пътувания. Тогава обаче се говореше за преустройство на зала „Св. София”, а не за изцяло ново изграждане.

През март 2011 г. беше съобщено, че в бюджета на Народното събрание са предвидени пари за преустройството на зала „Св. София”. От обявата ставаше ясно, че за целта са предвидени между 10 и 14 млн. лв., като ремонтът трябва да започне в края на 2011 или  началото на 2012 г.

Проектите за това преустройство бяха изложени през януари 2012 г. в Съюза на архитектите в София. Този път конкурсът бе спечелен от архитект Владислав Николов от фирма „Никонсулт" ЕООД, за което победителят получи дори награда от 15 хил. лв. Той предвиждаше вместо таван залата да има стъклен купол, за да се осигури естествена светлина по време на заседанията. Смяташе се, че за всичко това ще са достатъчни 9.2 млн. лв.!

След няколко проведени конкурса през 2016 г. най-накрая реално започна строежът на новата пленарна зала "Св. София" в Партийния дом. Обществената поръчка за над 24 млн. лв. беше спечелена от консорциума "НС ГРУП" ДЗЗД, който

 

трябваше да приключи до средата на 2018  г. Това не се случи

 

Напротив, преди десетина дни се оказа, че парламентът е обявил нова обществена поръчка за довършителните работи. Тя е на стойност 15 млн. лв. без ДДС, или около 18 млн. лв., и е за проектиране и след това реконструкция на електрически, отоплителни, вентилационни и климатични инсталации и строително-монтажни работи по фасадите и покрива на сградата. И по отношение на бъдещия изпълнител на тази поръчка нещата донякъде са предрешени, тъй като и сградата на Народното събрание е стратегически обект, достъпът до нея е ограничен, а фирмата също трябва да има достъп до работа със секретна информация.

Бъдещият изпълнител има срок от 450 дни да завърши ремонта, а офертите трябва да бъдат дадени до 23 април 2019 г. , след което предстои избор на фирма. Това означава, че и до есента на 2020 г.  депутатите няма да могат да се преместят изцяло в Партийния дом. Още по-абсурдното е, че

 

очевидно се предвижда те да заседават там насред ремонта

 

В изискванията на обществената поръчка е предвидено строително-монтажните работи да се изпълняват в условията на работещо Народно събрание и провеждане на редовни пленарни заседания в новата пленарна зала, като от строителя "се изисква да осигури минимизиране на неудобствата за народните представители и администрацията за периода на изпълнение на ремонтните дейности". Тоест да няма оголени кабели, чували с вар и пясък, стърчащи остри предмети, прахоляк. 

Още при обявяването на конкурса кръгът на потенциалните изпълнители се оказа много малък, тъй като за участие се изискваше допуск до класифицирана информация, тъй като обектът е стратегически. С такъв документ разполагат няколко строителни фирми. Заради забавянето на строителството "НС ГРУП" не само не плати неустойка, но и поиска още пари  - 300 000 лв. с ДДС, за работата по стъкления покрив, който ще бъде изграден в зала "Св. София", и за електрическото захранване.

И за да оправдаят протакането на ремонта и да покажат, че все пак нещо се прави, през октомври миналата година от парламента организираха посещение на строителната площадка. Тогава бе обяснено, че причините  за това били непредвидената сложност по демонтиране на стария покрив, в който имало греди по 80 т всяка, допълнителните решения за стъкления купол, както и ремонтът на бул. "Дондуков", който също затруднил достъпа на машини. Първоначално метални греди трябвало да се разбиват и изнасят, но технологията щяла да причини щети на останалите части от сградата. Заради това се наложило

 

нарязването им на парчета до 2 тона,

 

за което били използвани специални дискове и машини. След това парчетата били изнесени с кран, което отнело много време. За целта било изградено и допълнително скеле, което също забавило работата.

По време на ремонта избухна скандал, защото се оказа, че строежът се охранява от фирмата "Дефанс консулт", която е била собственост на Султанка Петрова, преди да стане зам. социален министър от квотата на патриотите. След трагичен инцидент с охранител от фирмата Петрова беше проверена за конфликт на интереси. Разбра се, че съпругът й е на високо ниво в компанията, а новият собственик е "баща на внуците й" по собственото му определение. Антикорупционната комисия оневини Петрова. 

"Преустройството на зала "Св. София" в пленарна зала в сградата на Народното събрание, София, пл. „Княз Александър I" № 1, е изключително сложно, а при изпълнението му възникнаха непредвидени обстоятелства, изискващи нови технически решения. Наложи се допълване и изменение на инвестиционния проект с оглед осигуряване на условия за по-ефективна експлоатация. Настъпилите технологични затруднения, спазването на технологичната последователност и обвързаност на процесите в строителството забавиха изпълнението му". Така главният секретар на Народното събрание Стефана Караславова отговори на въпроси на Сега" във връзка с обществените поръчки.

От отговорите й става ясно още, че очакванията са строително-монтажните работи да приключат до лятото на тази година, след което предстои въвеждане на новата пленарна зала в експлоатация. Следва технологичното й оборудване. "Необходимо е модифицирането на наличната система за гласуване, както и доставка и монтаж на дискусионна, аудио и презентационна система за пленарната зала", посочват от парламентарната администрация. Оттам допълват още, че "не е възможно цялостно преместване на парламентарната дейност в сградата на Народното събрание на „Княз Александър I" до есенната сесия на парламента през 2019 г.", тоест властта няма да може да се похвали с новата придобивка до местните избори наесен. Тогава ще трябва да бъде направен и отчет как са изразходвани милионите за преустройството на парламента.

 

ПЛАНОВЕ

Проектът предвижда в новата пленарна зала "Св. София" да има 270 места. Ако бъде свикано Велико народно събрание, има опция за демонтиране на столовете и поставяне на други с цел осигуряване на 400 работни места. Банките в залата ще са от масив с естествен фурнир от дъб. Предвижда се достатъчно място за достъп на народните представители за излизане от място. На пода ще има тъмносин мокет, а облицовката по стените ще бъде мраморна. Зад колонадата се предвиждат места за официалните гости, където ще бъде монтиран и стъклен парапет. Местата за Министерския съвет са по 13 отляво и отдясно. Вече са завършени зоните за президента, вицепрезидента и патриарха. Мястото за журналисти ще бъде в две отделни зони в дъното на залата, както е в сегашната пленарна зала. В момента се изгражда пристройка, където ще бъдат фоайето, стълбите и асансьорите. Входът ще е откъм бул. "Дондуков". В края на миналата година Централната избирателна комисия (ЦИК) поиска с писмо до премиера и до председателя на парламента да се подслони в старата сграда на парламента, след като народните представители се преместят в Партийния дом. Не се знае ще се осъществи ли тази идея.

Още по темата