Във Формула 1 нищо ново: Хамилтън пак победи

28 Март 2021
Люис Хамилтън вдига купата на победител в състезанието за Гран при на Бахрейн

Напук на всички прогнози и очаквания 7-кратният шампион във Формула 1 Люис Хамилтън спечели първото състезание от сезон 2021 в оспорвана битка с предстартовия фаворит Макс Верстапен. Асът на "Мерцедес" бе на втора стартова позиция днес на пистата "Сахир" за Гран при на Бахрейн, а от челото потегли именно холандската светкавица на "Ред Бул", който даваше най-добрите времена на предсезонните тестове.

Със зеления светофар Верстапен не допусна изненада и пое водачеството, а Хамилтън бе веднага след него. Същото стана и след рестарта след 4-ата обиколка, който се наложи заради катастрофата на руснака Никита Мазепин ("Хаас"). В 17-ата обиколка Люис поведе колоната, след като Верстапен бе в бокса. Пак заради влизане в бокса (на Хамилтън) в 29-ата обиколка двамата съперници пак си размениха местата, а в 40-ата световният шампион отново излезе начело заради второто минаване през бокса на холандеца.

Верстапен обаче започна да топи аванса на Хамилтън и да го притиска. В 53-ата обиколка очевидно по-бързият "Ред Бул" застигна "Мерцедеса" и изпреварването бе факт. За зла участ на холандеца обаче, шампионът контраатакува още в следващата DRS зона и си върна лидерството, без повече да го изпусне до края.

With four laps to go, Max takes almost certain victory from Lewis

And then hands it back to him moments later #BahrainGP 🇧🇭 #F1 @LewisHamilton @Max33Verstappen pic.twitter.com/PJoXhaCjHd

— Formula 1 (@F1) March 28, 2021

Така Хамилтън спечели победа №95 в бляскавата си кариера и поведе в класирането при пилотите. След Верстапен челната тройка допълни съотборникът на шампиона - Валтери Ботас, който взе и бонус точката, защото стана автор на най-бързата обиколка в състезанието.

Състезанието бе много трудно за мен. Ранното ни спиране бе много рисково, но трябваше някак да покрием Макс. "Ред Бул" бяха много бързи през целия уикенд и бяха фаворит за победата. Трябваше да намерим перфектния баланс, за да пазим гумите. В последните обиколки Макс ме притискаше много здраво, но успях да удържа атаките. Много съм благодарен на всички от екипа - трудиха се изключително много, за да постигнем този успех“, заяви Хамилтън.

Следващото състезание ще е за Гран при на италианската област Емилия Романя на пистата "Имола" на 18 април.