Верстапен триумфира във Франция след отпадане на Льоклер

Световният шампион вече води с 63 т. пред пилота на "Ферари" след успеха на пистата "Пол Рикар"

24 Юли 2022
Макс Верстапен се е качил на болида си след успешния завършек на Гран при на Франция на пистата "Пол Рикар".

Настоящият световен шампион във Формула 1 Макс Верстапен ("Ред Бул") спечели Гран при на Франция на пистата "Пол Рикар", след като се възползва от грешка на един от основните си конкуренти този сезон Шарл Льоклер.

Пилотът на "Ферари", който си бе спечелил седми полпозишън за сезона, поведе колоната, но катастрофира в 18-ата обиколка, след като се завъртя на завой №11 и се заби в предпазната стена. Льоклер съобщи по радиото за проблем с педала за газта, а при повторенията се видя, че задната ос на болида поддаде. За щастие, той излезе невредим от машината.

Верстапен се възползва максимално добре от ситуацията и излезе начело, като задържа лидерската позиция до края. Втори завърши седемкратният световен шампион Люис Хамилтън, а трети - съотборникът му в "Мерцедес" Джордж Ръсел.

Силно състезание направи Карлос Сайнц ("Ферари"), който в 42-ата обиколка излезе на трета позиция, но малко след това трябваше да изтърпи наказание от 5 секунди за неправилно излизане от бокса и в крайна сметка завърши на пета позиция.

"Ние просто се опитвахме да запазим спокойствие и да бъдем близо. Малшанс за Шарл, надявам се, че е добре. Всичко се свеждаше до следене за гумите до самия край", коментира Верстапен след финала.

След седмата си победа за сезона световният шампион води вече с 233 т. в генералното класиране, като е вече на 63 т. пред втория - Льоклер (170 т.), а трети е Серхио Перес (163 т.). С второто си място днес Хамилтън вече има 127 т. и е на шестата позиция във временното подреждане. Пред него са още Карлос Сайнц (144) и Джордж Ръсел (143).

При конструкторите води "Ред Бул" с 396 т., пред "Ферари" (314), "Мерцедес" (270) и др.