Верстапен спечели "домашното" Гран при

Нидерландецът остави Хамилтън зад себе си и на пистата Зандвоорт, и в генералното класиране

05 Септ. 2021
Макс Верстапен е взел завой на пистата Зандвоорт пред погледите на хилядите зрители в оранжево, които се бяха стълпили, за да го подкрепят.

Пилотът на "Ред Бул" Макс Верстапен спечели "Гран при на Нидерландия" и хвърли в екстаз десетки хиляди фенове по трибуните, които се бяха събрали на трибуните на пистата Зандвоорт именно в очакване на триумф на своя сънародник.

Верстапен повече още на старта пред големия си конкурент - седемкратният световен шампион Люис Хамилтън ("Мерцедес"). В 22-ата обиколка нидерландецът влезе в бокса за смяна на гуми и отстъпи водачеството на другия пилот на "Мерцедес" - Валтери Ботас, който в началото имаше аванс от 9 секунди. Верстапен обаче постепенно стопи изоставането и в 31-вата обиколка си върна лидерската позиция. Ботас пък едва се отърва от отпадане в 38-ата обиколка, когато Себастиан Фетел се завъртя пред него.

В 55-ата обиколка пък Хамилтън призна, че вече за него не е толкова важно да изпревари Верстапен, а да завърши изобщо състезанието с гумите, с които е в момента, без да влиза отново в бокса. Така в крайна сметка пилотът на "Ред Бул" триумфира със седмата си победа за сезона, оставяйки Хамилтън зад себе си на 20.932 сек. Трети остана Ботас на 56.460.

"Очакванията към мен бяха много високи тук и това не винаги прави лесни нещата. Но усещането бе страхотно и публиката бе невероятна, както всички видяха. Трябва да сме наистина доволни от цялостното представяне на тима ни днес", коментира Верстапен след финала.

С днешния успех той оглави и генералното класиране, като вече има 224.5 т. Досеташният лидер Хамилтън е втори с 221.5, трети е Ботас със 123 и др.