Верстапен спечели в Барселона и излезе начело в F1

Досегашният лидер Шарл Льоклер ("Ферари") отпадна заради технически проблем

22 Май 2022
Макс Верстапен ликува на почетния подиум след победата, която го изкачи начело в класирането

Шампионът във Формула 1 Макс Верстапен спечели състезанието за Гран при на Испания и излезе начело в шампионат 2022, за което помогнаха и проблемите на досегашния лидер Шарл Льоклер ("Ферари").

На писта "Каталуния", на която преди 6 сезона спечели първата си победа в F1, нидерландецът триумфира за 24-и път, и то в състезание, в което допусна грешка в началото и премина през зоната за сигурност. След това обаче Верстапен заложи на агресивна стратегия с три стопа, която му позволи да изпревари Джордж Ръсел ("Мерцедес") и съотборника си Серхио Перес.

Шампионът имаше и доста късмет, тъй като лидерът в шампионата - Льоклер, отпадна заради технически проблем.

Преди това асът на "Ферари" имаше 13 секунди аванс пред Ръсел и Верстапен.

Триумфът за "Ред Бул" стана и двоен, след като втори финишира Перес. Това е втора двойна победа за "Ред Бул" в последните три състезания.

Подиума допълни Ръсел, зад когото финишира и вторият пилот на "Ферари" Сайнц. На пета позиция завърши 7-кратният шампион Люис Хамилтън ("Мерцедес"), а Топ 6 затвори Валтери Ботас ("Алфа Ромео"). Точки спечелиха още Естебан Окон ("Алпин"), Ландо Норис ("Макларън"), Фернандо Алонсо ("Алпин") и Юки Цунода ("Алфа Таури").

Бонус точката за най-бързата обиколка бе спечелена от Перес, който по този начин все 19 т. от днешното състезание и събра общо 85, с които е трети във временното класиране. А лидер, за първи път от началото на този сезон, е Верстапен със 110. Досегашният №1 - Льоклер, остава на второ място със 104.

Освен Макс Верстапен, и тимът му "Ред Бул" излезе начело в класирането при конструкторите, като вече има 195 т. Челната тройка допълват "Ферари" - 169, и "Мерцедес" - 120.

Следващия уикенд е едно от класическите състезания във Формула 1 - за Гран При на Монако.