След двугодишна пауза България отново има шампиони по шахмат

Кирил Георгиев и Виктория Радева спечелиха титлите на индивидуалните първенства в София

28 Яну. 2023
БФШ 2022
Президентът на БФШ 2022 Васил Антонов (вдясно) и представителят на спонсора Ангел Ирибозов (вляво) позират с призьорите в държавните първенства по шахмат за мъже и за жени.

За първи път след 2020 г. българският шахмат излъчи своите републикански шампиони. Титлите на завършилите днес в София индивидуални първенства за мъже и за жени спечелиха двама гросмайстори - Кирил Георгиев и Виктория Радева.

В открития турнир 57-годишният ветеран от столичния клуб "Ан Пасан" извоюва титлата един кръг предсрочно, събирайки 6,5 т. Това се оказа и финалният актив на гросмайстор Георгиев, който в заключителния IX кръг загуби от Мартин Петров ("Елит", София).

Въпреки победата срещу шампиона гросмайстор Петров остана четвърти в крайното класиране с 6 т. и по-слаби допълнителни показатели от другите двама състезатели, завършили със същия актив. Сребърен медал заслужи международен майстор Нургюл Салимова ("Бургас 64"), която предпочете да участва при мъжете, а с бронза се окичи гросмайстор Момчил Петков ("Енергия", Добрич).

При дамите пък се проведе вероятно най-драматичното държавно първенство в историята. Водачеството се сменяше във всеки кръг след шестия, като последователно начело бяха международен майстор Ива Виденова-Куляшевич ("Елит"), фиде майстор Белослава Кръстева ("Шах XXI", София) и фиде майстор Надя Тончева ("Левски", София).

Всяка от тях загуби партията в кръга, преди който водеше. Така шампионската титла стана притежание на гросмайстор Радева от пловдивския "Марица", постигнала 6,5 т. от 9 възможни, благодарение на победата в директната среща с Кръстева. С 6 т. бронза завоюва Тончева, а на крачка от почетната стълбичка със същия актив останаха международен майстор Елица Раева ("Пристис", Русе) и Виденова-Куляшевич.

Първенствата с общ награден фонд 18 500 лв. се проведоха в столичния гранд-хотел "Милениум". Победителят при мъжете получи чек за 2500 лв., а при жените - за 2000 лв.

"Българска федерация по шахмат 2022 е изключително удовлетворена както от нивото на шампионатите, така и от прекрасните условия, предоставени ни от спонсора. Съвместното сътрудничество има потенциал да доведе до просперитет за този изключително популярен спорт у нас", коментира председателят на БФШ 2022 Васил Антонов.

След двугодишна срамна пауза България отново ще има свои шампиони по шахмат. Този месец в София ще бъдат организирани първите държавните индивидуални първенства за мъже и жени след 2020 г.