Първата ни ракета се пребори за дебют в Индиън Уелс

И Виктория Томова, и Григор Димитров се изправят срещу американци в I кръг в Рая на тениса

09 Март 2022
ЕПА/БГНЕС архив

Първата ракета на България в женския тенис Виктория Томова (№111 в света) се класира за първи път в кариерата си за основната схема на един от най-престижните турнири - "WTA 1000" в Индиън Уелс (САЩ). В решаващия II кръг от квалификациите в пустинята на Калифорния късно снощи 27-годишната софиянка се справи в два сета срещу австралийката Астра Шарма (№96 в ранглистата) - 6:4, 6:1 само за 63 минути.

Вики откри мача с пробив в подаването на съперничката и го затвърди за ранен аванс от 2:0. В четвъртия гейм българката допусна рибрейк, но в седмия отново проби сервиса на Шарма и в следващите два гейма на свое подаване загуби само една точка, затваряйки първата част след 36 минути игра на корт №3.

Във втория сет интригата отсъстваше. Томова реализира три брейка и загуби общо три точки на свой сервис, слагайки край на спора още с първия си мачбол в подаването на австралийката.

За Виктория Томова това е трето участие в Рая на тениса, като в предишните два случая тя неизменно отпадаше на старта на квалификациите - през 2017 и 2021 г. При дебюта си в основната схема българската топтенисистка ще срещне 21-годишната представителка на домакините Клеър Лю (№87 в света).

При евентуален успех, във II кръг Томова ще се изправи срещу поставената под №16 Кори Гоф (САЩ), която по право почива на старта.

ПРИ МЪЖЕТЕ

В турнира от сериите "Мастърс" при мъжете в Индиън Уелс ще участва и българската звезда на световния тенис Григор Димитров. Световният №35 също се падна срещу американски съперник в тегленето на жребия тази нощ.

В I кръг 30-годишният хасковлия ще срещне Томи Пол, срещу когото има два предишни мача - и двата на турнири от Големия шлем през 2020 г. На Australian Open американецът надделя в пет сета, а на US Open българинът взе реванш с 3-0.

Ако успее да победи Пол за втори пореден път, Димитров ще играе във II кръг срещу №3 в схемата Александър Зверев (Гер). През 2021 г. Григор стигна до 1/2-финал в Индиън Уелс, но миналия сезон турнирът се проведе през октомври, така че сега нашият тенисист няма точки за защитаване и има шанс да надгради актива си.