Невиждан скандал помрачи женския финал на US Open

Личната драма на Серена Уилямс засенчи триумфа на Наоми Осака

10 Септ. 2018ЯВОР ЕВТИМОВ

20-годишната Наоми Осака спечели Откритото първенство на САЩ по тенис и стана първият в историята представител на Япония при жените или мъжете с титла от Големия шлем. За огромно нейно съжаление, а и на стотици хиляди фенове по света, това ще е последното нещо, което ще се запомни от финала на тазгодишния US Open при дамите. В него родената в Осака и израснала във Флорида Наоми разгроми Серена Уилямс с 6:2, 6:4, но американката успя да намери начин да засенчи заслужения й триумф.

В главно действащо лице се превърна и съдията на стола Карлос Рамос, който реши да приложи правилника прекалено стриктно. В началото на втория сет португалецът отправи предупреждение към Уилямс заради получаване на съвети от треньора Патрик Муратоглу по време на игра. Носителката на 23 титли от Шлема оспори решението на рефера, крещейки "Аз не съм измамник. По-скоро бих загубила, отколкото да мамя".

В този момент изглеждаше, че Серена тъкмо започва да намира съпротивителни сили срещу почти безгрешната игра на Осака. Уилямс успя да постигне първи пробив в мача и поведе с 3:1 гейма, но когато сервираше за затвърждаването му, играта й се срина окончателно и след две двойни грешки тя предаде подаването си за моментален рибрейк. От яд 36-годишната американка счупи ракетата си в корта и това й донесе ново официално предупреждение, съответно и служебна точка за противничката й.

Когато разбра, че следващият гейм започва при резултат 15:0 за японката, бившата №1 в света продължи гневната си тирада по адрес на Рамос и заплашително му съобщи, че й дължи извинение. А след като допусна нов пробив в подаването си, Серена напълно загуби контрол и нарече съдията на стола "крадец". В отговор Рамос й наложи трето наказание - директен гейм за Осака и служебен аванс от 5:3 в нейна полза.

Избухнала в сълзи, Уилямс призова на корта супервайзъра и главния съдия на турнира, но те нямаше как да й помогнат, понеже тези съдийски решения са неотменими. Американката намери вътрешни сили да спечели следващия гейм, а после отрази първия мачбол на съперничката си, но секунди по-късно мачът свърши и Наоми Осака напълно заслужено триумфира като шампион.

20-годишната японка беше толкова смутена от случващото се, че се наложи самата Уилямс да я успокоява и окуражава. По време на церемонията по награждаване американката трябваше да призовава феновете на централния корт "Артър Аш" да прекратят освиркванията и да отдадат заслуженото на новата шампионка.

"Съжалявам - промълви разплаканата Наоми. - Знам, че всички викаха за нея, и съжалявам, че трябваше да свърши така. Просто искам да ви благодаря, че гледахте мача. Благодаря ви! За мен винаги е било мечта да играя срещу Серена във финала на US Open, така че се радвам, че успях да го направя. Наистина съм щастлива, че можах да играя с теб. Благодаря ти!"