Нервите и снегът надвиха головете на “Левски“ - “ЦСКА-София“

Публиката на "червените" нахлу за кратко от трибуните, а равенството на терена бе дори в червените картони

06 Март 2022Обновена
Халфът на "Левски" Георги Миланов (вляво) се опитва да отнеме топката от Амос Юга ("ЦСКА-София") на заснежения терен на "Васил Левски".

Голямото дерби от XXII кръг на Първа лига между "Левски" и "ЦСКА-София" не само завърши без победители, но и без голове - 0:0. Мачът на ст. "Васил Левски" се игра при ненормални условия - студено време и почти непрестанен снеговалеж. Още в 11-ата мин. двубоят бе прекратен за 10-ина минути и отборите се прибраха в съблекалнята, за да се направят очертания в снега на страничните линии и наказателните полета. Все пак срещата се доигра. В крайна сметка "Левски" остана без победа в девети пореден мач срещу този съперник, но пък бе спряна победната серия на "ЦСКА-София" от три поредни победи в дербитата.

Интересни моменти не липсваха, въпреки лошото време и тежкия терен. В 20-ата мин. играчите на "ЦСКА-София" поискаха дузпа за нарушение на Хосе Кордоба ("Левски") срещу Иван Турицов, но реферът Валентин Железов не даде такава след консултация със системата VAR.

В 49-ата мин. Георги Йомов изпусна чисто положение, след като излезе сам срещу вратаря и капитан на "сините" Николай Михайлов, но би покрай вратата. След почивката Михайлов отрази много опасен удар на Яник-Сони Вилдсхут.

В 69-ата мин. пък вратарят на "ЦСКА-София" Густаво Бусато спаси шут на Ноа Сонко Сундберг.

Равенството имаше дори и в червените картони. В 54-ата мин. Железов показа втори жълт картон на Цунами от "Левски" - за фаул срещу Турицов. А в 90-ата мин. бе изгонен и Брадли Мазику ("ЦСКА-София").

Въпреки лошото време, на трибуните имаше около 19 000 фенове. На почивката около 100-150 души от агитката на "ЦСКА-София" нахлуха от трибуните на пистата, но бързо бяха прибрани обратно от полицията и стюардите.

След края треньорът на "Левски" Станимир Стоилов бе гневен и заяви, че е настоявал мачът да бъде отложен заради ненормалните условия.

"Футбол се игра първите 10-15 мнути. Нашият отбор започна така както очаквах, след това стана повече битка, случайности и единоборства. За мен след 15-ата минута нататък нямаше футбол. За пореден път казвам, че хората, които трябваше да вземат решение да няма мач, не го взеха. Омръзна ми вече да се занимавам със страхливи хора, които не взимат правилните решения в името на футбола.

Преди срещата теренът беше перфектен. Снегът започна да вали и след прекъсването казах на съдията, че това не са условия да се играе футбол - искахме утре да се изиграе двубоят. В България не се взимат решенията, за които им се плащат. От понеделник нашият клуб алармира да се пусне отоплението - платили сме наем. След като има обилен снеговалеж е елементарно - прекъсваш мача. Щом на хората им харесва да играем снежни топки, ще играем, ще има едно точкогонство. Какви изводи може днес някой да си направи освен за някаква борба и ритане на топката напред. Почти 45 минути с човек по-малко проявихме желание, стараха се момчетата, но исках да ги видя как ще играят като теренът е прекрасен.

Никой не носи отговорност за нищо. Играем при снегове, блата. Аз лично като треньор и феновете искахме да видим дали сме готови да играем с първите два отбора от класирането, но не можахме нищо да видим. Има хора, които отговарят, да си носят последствията", коментира Стоилов.

Недоволен бе и наставникът на "ЦСКА-София" Стойчо Младенов: "Лоша организация за мача. Трябваше да крещим за червените топки, за червените линии. Това затруднява съдията. Първото полувреме нямаше футбол, на такъв терен нямаше как. Второто полувреме имахме надмощие над "Левски" и нямахме нужния късмет да реализираме положенията си. Имаше 100-процентова дузпа, която не я свириха за нас, за нарушение срещу Турицов. При две идентични ситуации – за Краев и Мазику, се отсъждаше различно. Ситуациите бяха идентични, а критерият беше различен. С Мъри (б.ред. - Станимир Стоилов) го коментирахме след мача. Искахме да се отложи мача. Това са двата най-посещаеми клубове, с най-много фенове. Очаквах един добър футбол, а първото полувреме времето и теренът ни принуди да играем по този начин. Имахме ситуации, но второто полувреме. Като изчистиха терена бяхме почти винаги в тяхната половина, те имаха само няколко контраатаки. Когато имахме преимущество, имахме три 100-процентови положения. Когато тези два отбора се срещат, една ситуация да имаш, трябва да я отбележиш. Това е мачът на мачовете. Те могат да са доволни и да се радват, но ние можем да съжаляваме. По чудо не влезе топката при нашите ситуации. Ние няма да се откажем от битката за титлата", коментира той.

СИРАКОВ СЕ ЯДОСА НА РЕФЕРА

След мача собственикът на "Левски" Наско Сираков се изказа остро срещу главния рефер Валентин Железов и дори го обвини, че е обидил футболист на "сините". "За футбол трудно може да се говори. Нашите футболисти проявиха характер. На този терен не можахме да покажем докъде сме стигнали. Беше битка и борба. Искам да отбележа, че главният съдия е нарекъл един от нашите играчи Палячо. Става въпрос за Димитър Костадинов. Искам да му кажа на г-н Пластмасов, защото той не е Железов, той е Пластмасов, че единственият палячо днес на терена е той, 23-ият на терена. Най-големият палячо е той!", каза Сираков.