Наша биатлонистка влезе в елита на световното първенство

18 Февр. 2020
Туитър
Милена Тодорова се подготвя за старта на днешното индивидуално състезание, в което постигна най-доброто си класиране при жените

Второ поредно класиране в Топ 20 на световното първенство в Антхолц-Антерселва (Ит) постигна новата надежда на женския ни биатлон Милена Тодорова. 19-годишната състезателка от Троян се нареди на 17-о място в класическото индивидуално състезание на 15 км, което е най-доброто ѝ представяне на голямо състезание при жените. Иначе Тодорова има три медала - сребърен и два бронзови, от световното първенство за жени до 22 г. в Ленцерхайде (Швейц) през януари.

Тодорова допусна само две грешки от 20-те си изстрела (при стрелбата от право положение), което ѝ донесе 2 наказателни минути върху беговото време. Така тя завърши с изоставане от 2:34.3 мин. спрямо шампионката и лидер в класирането за Световната купа Доротея Вирер (Ит), която също пропусна две мишени. Преди два дни Тодорова се класира 18-а в преследването на 10 км, което бе най-доброто ѝ класиране в елите на женския биатлон.

А като се добави и 27-ото ѝ място в спринта, Тодорова си осигури и място сред най-добрите 30 биатлонистки в света, които ще участват в последното индивидуално състезание на първенството - масовия старт на 12.5 км, който ще е в неделя от 13:30 ч.

За Доротея Вирер пък титлата е втора на "домашното" световно първенство след тази в преследването. Италианката победи само с 2.2 сек. Ванеса Хинц (Гер), която допусна само една грешка и сътоветно получи само минута наказание. Вирер има вече три медала от шампионата, заедно със сребърния от смесената щафета в първия ден.

Трета, на 15.8 сек., днес се класира Марте Олсбу-Ройселанд (Нор, 2 гр.), която пък може да се похвали с отличиe във всички 4 състезания в Антхолц-Антерселва, в които участва. Норвежката спечели титлата в спринта и в смесената щафета, а в преследването бе трета.

Just an amazing competition for ??Dorothea Wierer, who claimes her ? #2 in #antholz2020. ??Vanessa Hinz takes ? and ?? Marte Olsbu Roeiseland ?! You can rewatch the entire competition on https://t.co/MSJYx30KUx pic.twitter.com/sGSYlqLjk4

— IBU World Cup (@IBU_WC) February 18, 2020

Освен Милена Тодорова в днешното индивидуално състезание участваха още две български биатлонистки. Даниела Кадева (2 гр.) се класира 26-а, на 4:16.7 мин., а Дафинка Коева (4 гр.) е 65-а, на 6:39.7.

Утре от 15:15 ч. е индивидуалното състезание на 20 км за мъже, в което Владимир Илиев ще защитава сензационния си сребърен медал, спечелен миналата година. В надпреварата ще участва и Красимир Анев, който пък до момента е най-добре представящият се наш биатлонист на световното - 13-и в преследването и 30-и в спринта, което му дава отличен шанс да се класира за масовия старт на 15 км в неделя, редом с още 29 от елита.