Мик Шумахер стана шампион във Формула 2

Себастиен Ожие спечели седма титла в световния рали шампионат

06 Дек. 2020
Туитър

Синът на Михаел Шумахер - Мик, спечели титлата във Формула 2 за 2020 г. Състезателят на "Prema Racing" завърши едва на 18-то място в последното състезание - в Бахрейн, но неговият основен конкурент Калъм Илот (UNI-Virtuosi) завърши също назад - на 11-та позиция, след като се нуждаеше от второто място, за да стане шампион този сезон. Победата в Бахрейн спечели индиецът Джехан Дарувала (Carlin), за когото това е първи успех във Формула 2. Така в крайното класиране Шумахер-младши е с 215 т., пред Илот (201) и др.

"Честно казано, малко съм разочарован от класирането, все още не се чувствам шампион. Мисля, че ще отнеме няколко дни, докато осъзная. Момчетата, срещу които карах тази година, са невероятни и на високо ниво", коментира германецът.

Това бе и последното му състезание във Формула 2. Както е известно, от следващия сезон Мик Шумахер ще кара във Формула 1 с екипа на "Хаас". Той ще дебютира на най-високо ниво с титли и от Формула 2, и от Формула 3 зад гърба си.

Очаква се дебютът на 21-годишният пилот да бъде за Гран при на Австралия, като това ще се случи 9 години след последното състезание на знаменития му баща във Формула 1 (през 2012 г.).

Мик Шумахер ще бъде основен пилот на "Хаас" във Формула 1 от сезон 2021 нататък. годишният син на легендата Михаел Шумахер подписа дългосрочен договор с американския тим, ползващ двигателите на "Ферари".

Денят стана паметен и за Себастиан Ожие, който спечели седма титла в кариерата си в световния рали шампионат. Френският пилот на "Тойота Ярис" триумфира в рали "Монца", който бе и седмият, последен кръг на тазгодишния шампионат. Той финишира с време 2:15:51.0 ч, като изпревари с 13.9 сек. миналогодишния шампион От Тенак (Ест) с "Хюндай i20". За Ожие (36 г.) това бе победа №49 в кариерата.

Преди рали "Монца" Ожие бе втори, на 14 т. след лидера Елфин Евънс (Вбр) с "Тойота Ярис", който обаче днес остана извън зоната на точките и записа само 3 т. за трето място в Power Stage. Така в крайното класиране Себастиан Ожие е със 122 т., пред Евънс (114) и Тенак (105).

Французинът също така стана вторият пилот в историята след финландеца Юха Канкунен, който печели световната титла с три различни марки. Ожие е триумфирал с "Фолксваген", "Форд" и "Тойота". Пред него по брой титли в рали шампионата е вече само сънародникът му Себастиан Льоб, който има девет. Той е и втори по брой спечелени състезания, отново след Льоб (78).