"Лъвовете" реагираха с 3:0 срещу четвъртите в света

Волейболните национали сразиха Словения във втория си мач от VNL

08 Юни 2023
FIVB
Изгряващата звезда на българския волейбол Александър Николов поведе националния отбор към победата срещу словенците.

България извоюва по категоричен начин първата си победа в тазгодишното издание на волейболната Лига на нациите (VNL) - комерсиалния турнир на световната федерация. Във втория си мач от откриващата седмица в японския град Нагоя "лъвовете" сразиха с 3:0 (24, 23, 17) силния тим на Словения, завършил 4-ти на Мондиал `22.

Развръзката беше предопределена в първите два гейма, измъкнати от българските национали по драматичен начин в самия край. В третия волейболистите ни се възползваха от психологическото преимущество и затвориха двубоя с втория от осем поредни мачбола.

"И двата отбора играха добре. Много равностойни геймове. Доста добро качество на волейбола като за 6:00 сутринта в Европа. Бих казал дори перфектно между два европейски отбора. Някои решения в края на геймовете свършиха добра работа за нас. Тактиката в защита даде резултат. Малки неща, дребни неща. Но когато два отбора играят равностоен волейбол, те правят разликата", коментира селекционерът Пламен Константинов след края на втората част, чийто изход се оказа решаващ за крайния резултат.

Треньорът направи само една промяна в стартовата шесторка в сравнение с поражението с 2:3 срещу Китай във вторник и вместо Георги Братоев като разпределител започна капитанът Георги Сеганов. Диагонал остана Димитър Димитров, посрещачи - Александър Николов и Мартин Атанасов, центрове - Николай Колев и Алекс Грозданов, а либеро - Мартин Божилов. Като резерви се появиха Илия Петков, Николай Пенчев и другият либеро Симеон Добрев.

19-годишният Николов заби 17 т. за успеха и стана топреализатор на двубоя в зала "Нипон Гайши". Атанасов допринесе с 13 т. (2 блока).

За словенците най-резултатен беше капитанът Тине Урнаут с 13 т. (2 аса), което беше и единственият двуцифрен актив в състава на съперника ни.

Тъй като мачът беше първи от днешната програма на VNL на глобално ниво, "трикольорите" оглавиха временното класиране с актив от 4 т. (1-1). Всички останали отбори обаче са с мач по-малко, като три от тях са с чисти победи в първите си двубои - Япония, Аржентина и САЩ с по 3 т. и геймова разлика 3:0. Други два тима пък спечелиха първите си срещи с по 3:1 и също имат по 3 т. - Бразилия и Полша.

Следващият съперник на България ще бъде "дружина полска". Мачът е утре (9 юни) от 10:10 ч. наше време.

🔴 Volleyball Nations League LIVE on Volleyball TV: https://go.volleyball.world/TV?ytv=dWatch the Men's highlights between Slovenia and Bulgaria from (matchd...