Медия без
политическа реклама

"Лудогорец" и Гриша Ганчев продават най-добре

Политиката на "Славия" и "Берое" също им даде добри приходи в последните 5 години

CagliariCalcio.com
Съвсем пресният трансфер на Кирил Десподов е най-крупният на български играч от родното първенство в чужбина.

От Първа лига в чужбина трудно се продават футболисти. И всеки трансфер е не само повод за силен медиен шум, но и за похвала за добре свършена работа в съответния клуб. За съжаление, комплиментите не са много и се концентрират само към 3-4 отбора. Което говори красноречиво за имиджа на 14-членната ни елитна дивизия.

Период от 5 години (от сезон 2014/15) е достатъчен да се придобие представа за успешните (за нашите стандарти) клубове по отношение на изходящите трансфери, както и за основните тенденции. А те накратко са: най-силен в продажбите е "Лудогорец". Доста добре се справя и Гриша Ганчев - в началото на разглеждания период с "Литекс", а след преместването на клуба в столицата и преименуването му - и с "ЦСКА-София". В това отношение "Левски" изостава чувствително.

Ясна е причината за успеха на разградския клуб и тя не е толкова в 7-те поредни шампионски титли, а в успешното участие в евротурнирите. Показателно е, че първите си значими сделки "Лудогорец" осъществи след дебютната си поява в груповата фаза в Шампионската лига. Последват приходи от 5.2 млн. евро от четирима играчи - 4.5 млн. от "Шалке 04" за Жуниор Кайсара, 500 000 евро от иранския "Трактор Сази" за Юнес Хамза и по 100 000 евро от "Легия" (Варшава) за Михаил Александров и "Университатя" (Крайова) за Христо Златински. Трябва да се отбележи, че сумите се основават на информацията в сайта с база данни "Трансфермаркт", считан за един от най-достоверните в това отношение.

В следващите години "Лудогорец" реализира още впечатляващи удари - най-вече от продажбата на Жонатан Кафу в "Бордо" за 7.5 млн. евро, на Хосе Паломино в "Аталанта" за 4 млн., на Върджил Мисиджан в "Нюрнберг" и Игор Пластун в "Гент" за по 3 млн., на Брайън Ангуло в "Пуебла" за 800 000 евро... Това прави

 

общо 23.5 млн. евро за 5 години,

 

което е недостижимо за всеки един друг наш клуб. И заедно с приходите от тв права и участия в евротурнирите това осигурява на "Лудогорец" на практика самоиздръжка - нещо също немислимо за всички други 13 елитни клуба в България, които разчитат на собствениците си.

През изминалия зимен трансферен период двете най-големи продажби обаче бяха осъществени от "ЦСКА-София" и "Левски" - съответно на Кирил Десподов в "Каляри" за 4.2 млн. евро и на Габриел Обертан в "Ерзурумспор" за 1.705 млн. евро. Но докато при "ЦСКА-София" добрите трансфери са тенденция, при "сините" в последните 5 години са по-скоро изключение.

Гриша Ганчев пренесе от Ловеч в София заедно с "Литекс" и успешните си трансферни практики. В началото на разглеждания период той продаде само за два сезона футболисти на "Литекс" за общо 8,8 млн. евро. През сезон 2014/15 се осъществиха сделките за Симеон Славчев в "Спортинг" (Лисабон) за 2.5 млн. евро, на Уилям Джордан Хил в "Тиендзин Тъда" за 1.6 млн. и Николай Бодуров във "Фулъм" за 1.05 млн., а през сезон 2015/16 - на Данило Асприля в "Ал Аин" (ОАЕ) за 2.5 млн., а също на Страхил Попов и Васил Божиков в турския "Касъмпаша" - съответно за 750 000 и 400 000 евро. След като отборът бе кръстен "ЦСКА-София" през лятото на 2016 г., до момента Ганчев е осъществил сделки за над 12.2 млн. евро. Което до голяма степен обяснява

 

практическата полза за бизнесмена клубът да не е в Ловеч,

 

а в столицата и да претендира да е наследник на фалиралия ЦСКА. Освен продажбата на Кирил Десподов, сред по-запомнящите му се удари са и тези на Фернандо Каранга в "Хънан Дзиенйе" за 3.4 млн., тази седмица на Мауридес в "Чанчун Ятай" за 2.9 млн., на Антон Недялков във ФК "Далас" за 1,2 млн., на Рафаел Перес в колумбийския "Хуниор" за 200 000 евро и др. Като няма данни за цената на Арсенио Нунеш, преминал в португалския "Морейрензе" и на Густаво Кулма - в мексиканския "Некакса".

Сполуката на Ганчев се дължи на два основни фактора - обиграване на футболисти още от академията на "Литекс" (какъвто е случаят с Кирил Десподов и Антон Недялков, а преди тях - Георги Миланов, Симеон Славчев и др.), а също и сполучливи покупки на чужденци, които след това са препродавани на печалба.

При "Левски" като следствие от непоследователната политика на различните ръководства, в която се набляга основно на привличане на чужденци на килограм срещу добри комисиони, се наблюдава голямо текучество. А от върволицата наемници - общо 47 от сезон 2014/15 насам, имаше едва трима, от които "сините" получиха някакви прилични приходи. Освен споменатия успешен ход с Обертан, за по 500 000 евро бяха продадени Мехди Бурабия на турския "Коняспор" и Жуниор Мапуку в китайския "Шъдзяджуан Евър Брайт". От талантите в школата пък навън проби само Божидар Краев - в датския "Мидтийланд" за 500 000 евро. На практика всички останали чужденци напускаха като свободни агенти.

Ако се тегли чертата, грубо казано, "Левски" е дори на лека печалба от тази трансферна суматоха, тъй като в последните 5 г. са платени около 2 млн. евро за купуване на играчи, а съответно са получени около 3,2 млн. евро. Но трябва да се отчете, че при разтрогването на толкова много договори по взаимно съгласие, чужденците си получават и обезщетения, което си е в сериозен ущърб на клуба.

От останалите клубове в България си струва да се отбележат

 

добрите практики, прилагани в "Берое" и "Славия"

 

Старозагорци, които са на издръжка на държавната ТЕЦ "Марица-изток 2", имат стриктна политика да не плащат за придобиване на играчи и попълват състава само със свободни агенти. С всички футболисти се подписват договори, в които твърдо се фиксира цената им и не се отстъпва от нея при преговори с други клубове. Така в началото на 2015 г. Венцислав Христов премина в хърватския "Риека" за 80 000 евро, а само през настоящия сезон "Берое" получи над 900 000 евро за шестима играчи - нещо трудно достижимо от останалите извънстолични клубове.

Приети бяха оферти за Камен Хаджиев от унгарския "Академия Пушкаш" (300 000 евро), за Карлос Охене от "Оход" (С. Арабия) (250 000), за Борислав Цонев от хърватския "Интер" (Запрешич) (150 000), за Педро Еуженио от турския "Алтай" (85 000), за Марко Адамович от кипърския АЕЛ (75 000) и за Мартин Райнов от "Левски" (50 000).

"Славия" пък има своя стриктна политика, в която се разчита основно на млади футболисти - почти изцяло българи, от които неколцина пробиха в юношеския и младежкия национални отбори. За това спомага и силно развитата школа на клуба. Така Петко Христов се озова във "Фиорентина" за 1.7 млн. евро; близнакът му Андреа отиде засега под наем в "Козенца", с опция за купуване през лятото; Калоян Кръстев е в "Болоня" за 1.5 млн.; Стефан Велков - в холандския "Ден Бош" за неназована сума, подобно на Николай Димитров в руския "Урал". А през лятото се очаква следваща порция продадени - с голяма вероятност вратарят Антонис Стериакис, а интерес има още към Георги Йомов и Янис Карабельов.

Положението при останалите клубове не е цветущо. Те правят обикновено единични продажби, като малко по-активен в това отношение е "Ботев" (Пд). Там правят чести продажби, макар и не за големи суми. Тази зима клубът си осигури около 300 000 евро от "Фейрензе" за Стивън Петков и от "Лудогорец" - за Серкан Юсеин. Правят впечатление честите трансфер на футболисти на "Ботев" в разградския клуб. В последните 5 години

 

шестима от "Ботев" са купени от "Лудогорец"

 

за обща сума от 1,575 млн. евро - Юсеин, Цветомир Панов, Жоао Пауло, Цветелин Чунчуков, Абел Анисе и Юнес Хамза. Само за последните двама в пловдивския клуб постъпват общо 1,1 млн. евро. Но трябва да се отбележи също, че Хамза и Анисе са продадени по време на голямото лятно "разчистване" през 2014 г. след внезапното напускане на собственика Цветан Василев. Тогава "Ботев" се раздели с шестима играчи, за които получи около 1,68 млн. евро. Освен Анисе и Хамза, си тръгнаха Александру Бенга - в азербайджанския "Габала" за 300 000 евро, Сърджан Лукин - в "Стяуа" за 200 000, Луис Педро - в "Левски" за 50 000, и Феребори Доре - в "Клуж" за 30 000.

Дори отбори с традиции, като "Черно море" и "Локомотив" (Пд), продават трудно. Варненци в последните години са взели едва 300 000 евро - 200 000 за вратаря Пжемисъл Коварж от "Славия" (Прага) и 100 000 от "Левски" за Мехди Бурабия. Пловдивчани пък реализираха 400 000 евро приходи - 300 000 за Иад Хамуд от "Шефилд Уенздей" и 100 000 за Иван Иванов от "Панатинайкос".

По-нататък можем да отбележим двата спорадични трансфера тази зима на "Ботев" (Враца) - на таджикистанския национал Искандар Джалилов, който се върна в родината си в "Истиклол" (Душанбе) за 350 000 евро и на капитана Юлиян Ненов - преминал в мароканския "Дифаа" за символичните 35 000 евро.

Някакви очаквания за трансфери може да има към "Септември" (Сф), където залагат изключително на млади футболисти, някои от тях показващи вече добра класа. Но към момента продажбите са само на чужденци - при това от тази зима. Ганаецът Ишмаел Байду премина в полския "Гурник" (Забже) за 150 000 евро, а французинът Крис Гади - в египетския "Петроджет" за 88 000 евро.

 


ТОП 5 НА ТРАНСФЕРИТЕ В ЧУЖБИНА В ПОСЛЕДНИТЕ 5 Г.

1. Жонатан Кафу - от "Лудогорец" в "Бордо" (Фр) за 7.5 млн. евро

2. Жуниор Кайсара - от "Лудогорец" в "Шалке 04" (Гер) за 4.5 млн. евро

3. Кирил Десподов - от "ЦСКА-София" в "Каляри" (Ит) за 4.2 млн. евро

4. Хосе Паломино - от "Лудогорец" в "Аталанта" (Ит) за 4 млн. евро

5. Фернандо Каранга - от "ЦСКА-София" в "Хънан Дзиенйе" (Кит) за 3.4 млн. евро

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?