Историята сочи: Волейболистките трябва да играят за медал на Евро 2021

Това е ставало при всяко българско домакинство на шампионат на Стария континент

CEV
Двата решаващи мача на българския тим за влизане във финалната фаза ще са отново пред горещата публика в "Колодрума".

България, заедно с Италия, най-често е домакинствала на европейски първенства по волейбол за жени. Когато тазгодишният шампионат започна, вече е факт, че тези две държави са приемали по 4 пъти континенталния шампионат. С по три домакинства са Белгия, Нидерландия, Румъния и Турция.

Първото първенство е през 1949 г. в Чехословакия, а в момента се провежда 32-рото издание. Още второто - през 1950-а, е в София. И на него  националният ни отбор остава на 4-о място след загуба от Чехословакия. През 1981 г. бе постигнат най-големият успех: тимът ни, воден от легендарния треньор Васил Симов, разгроми с 3:0 гейма в зала "Универсиада" считания за непобедим отбор на СССР и стана шампион. 20 години по-късно бе третото ни домакинство и националките, с треньор Емил Тренев, отново бяха в битката за медалите, като станаха трети след 3:1 над Украйна в малкия финал.

Сега, след още 20 години, страната ни за четвърти път е домакин, макар и със споделени отговорности с други три държави - Сърбия, Румъния и Хърватия. И надеждите са, че традицията ще бъде спазена и селекцията на Иван Петков ще стигне до битката за отличията.

Първата част от задачата бе изпълнена, при това отлично. В пловдивската зала "Колодрума" българският отбор спечели първото място в предварителна гр. В, и то убедително - с обрат и победа в последния мач над лидера Полша (3:1).

Втората част от пътя към медалите започва с 1/8-финал - отново в Пловдив, срещу непретенциозния тим на Швеция, който остана 4-и в гр. D. Нашите може да гледат на скандинавките като "бонус" за епичната си победа над Полша, която ги изстреля на първо място в гр. В. Защото непретенциозният тим Швеция е на европейско първенство за първи път от 1983 г. и се класира напред заради измъчени победи срещу още по-слабите финландки и румънки.

Ето защо нашите може да мислят вече за 1/4-финала, който пак ще е пред ентусиазираната пловдивска публика. Но пък последното препятствие пред мачовете за разпределение на медалите в Белград ще е сериозно - Нидерландия или Германия. Логиката сочи България да играе с нидерландките, които през последното десетилетие са силен фактор на европейската сцена - вицешампионки през 2009, 2015 и 2017 г., и четвърти през 2019-а. Германките пък са единственият отбор, който победи нашите - 3:2 в груповата фаза.

Четвъртфиналът, който ще реши дали българките ще спазят историческата традиция и ще стигнат до финалната фаза в Белград, ще бъде на 31 август. До тогава Иван Петков има достатъчно време да направи още по-детайлно проучване на евентуалния съперник и българският отбор да нанесе своя решаващ удар.