Илиев остана на един изстрел от Топ 3 в биатлона

Носителят на Световната купа Йоханес Бьо започна новия сезон с победа в спринта

02 Дек. 2019
Почетният подиум от спринта в Йостерсунд, събрал общо 48 победи за Световната купа (от ляво на дясно): Тарей Бьо (9), Йоханес Бьо (39) и Матвей Елисеев (0).

Владимир Илиев започна много силно новия сезон за Световната купа по биатлон. В първата индивидуална дисциплина - спринт на 10 км в Йостерсунд (Шв), 32-годишният троянчанин се класира 10-и, като само един изстрел го лиши от място на почетния подиум.

Илиев се движеше в челото, но допусна две грешки в стрелбата от положение прав и финишира с 36 сек. изоставане от победителя и носител на Световната купа Йоханес Бьо (Нор). Топ 3 допълниха баткото на Йоханес - Тарей Бьо (на 17 сек. пред Илиев), и Матвей Елисеев (Рус, на 16.1 сек. пред българина). Една наказателна обиколка от 150 м допълнително ски бягане обикновено отнема 20-ина секунди, което означава, че световният вицешампион на 20 км индивидуално Илиев имаше отличен шанс за подиум.

Още двама от нашия тим се класираха сред първите 50. Антон Синапов (2 гр.) е 42-ри, на 1:56.3 мин. от победителя, а Димитър Герджиков (1 гр.) е 44-ти, на 1:57.9. Изненадващо слабо ски бягане показа другият ас в отбора ни - Красимир Анев, който направи две грешни стрелби, но завърши чак на 2:05.2 мин. от Бьо, т.е. беше по-бавен минута и половина от Илиев със ските.

При жените в спринта на 7.5 км най-напред от българките е годеницата на Илиев - Милена Тодорова (3 гр.), която е 76-а, на 2:52 мин. от победителката Доротея Вирер (Ит, 1 гр.). 21-годишната Мария Здравкова (2 гр.) е 81-ва, на 3:06.6, а Даниела Кадева (3 гр.) е 93-та, на 3:41.4 сред завършилите 105 биатлонистки.

В първия ден в Йостерсунд смесената ни щафета (Илиев, Анев, Тодорова и Здравкова) завърши 17-а, на 4:19.5 мин. след квартета на Италия, който бе най-бърз. А в индивидуалната смесена щафета Даниела Кадева и Антон Синапов са 15-и, на 3:30.1 от шведския дует Хана Йоберг и Себастиан Самуелсон, който спечели пред родна публика.

Днес и утре биатлонистите имат почивни дни в Йостерсунд. Следват индивидуалните състезания на 20 км при мъжете (в сряда) и на 15 км при жените (в четвъртък). В събота са мъжките щафети на 4х7.5 км, а в неделя женските на 4х6 км.