Григор Димитров прекъсна черната серия срещу тенисисти от Топ 10

Първата ни ракета е на 1/4-финал в Ротердам след два тайбрека

15 Февр. 2023Обновена

Григор Димитров победи световния №10 Хуберт Хуркач и се класира за 1/4-финалите на тенис турнира от категория "АТР 500" в Ротердам (Нидерландия). В мач от II кръг в зала "Ахой Арена" първата ни ракета (№28 в ранглистата) надделя над поляка със 7:6 (4), 7:6 (5) след 1:49 ч. игра.

За 31-годишния хасковлия това е първи успех над играч от Топ 10 след серия от четири поредни загуби. За последно Григор беше печелил мач срещу някого от челната десетка в края на октомври - срещу тогавашния №8 Андрей Рубльов на 1/8-финалите във Виена.

След това Димитров загуби последователно от Даниил Медведев (№4 в онзи момент) на 1/2-финалите в същия турнир; от Карлос Алкарас (№1) на 1/8-финал от "Мастърс" в Париж през ноември; от Стефанос Циципас (№4) в груповата фаза на "Юнайтед къп" в навечерието на Нова година; и от Новак Джокович (№5) в III кръг на Australian Open през януари.

Общо в кариерата си най-добрият български тенисист има вече 30 победи в 106 изиграни двубоя срещу състезатели от актуалния Топ 10. Има и един служебно спечелен мач заради контузия и оттегляне на опонента му - тогавашния №6 Милош Раонич на 1/2-финалите в Пекин през 2016 г.

Конкретно срещу Хуркач Григор Димитров продължава да няма загуба и след третата среща в съперничеството им. Предишните му два успеха дойдоха в по три сета - през 2021 г. на 1/4-финал от "Мастърс" в Индиън Уелс и през 2022 г. на същата фаза от "Мастърс" в Монте Карло.

Днес българският тенисист игра на много високо ниво срещу 26-годишния поляк и демонстрира страхотна психика в най-критичния момент. В средата на II сет Хуркач осъществи пробив и имаше сервис за аванс от 5:3 гейма, но Димитров реагира с моментален рибрейк на нула и изравни на 4:4.

Това бяха и единствените възможности за пробив в целия мач. А в двата тайбрека Григор беше този, който сервира по-стабилно и в крайна сметка успя да затвори срещата с третия си мачбол - и първи на свое подаване.

Съперникът на Димитров за 1/4-финалите в петък ще стане известен утре, когато българинът ще има почивен ден на сингъл. Той очаква победителя от двубоя между Максим Креси (САЩ) и Алекс де Минор (Австралия).

В четвъртък Григор ще изиграе своя втори мач в схемата на двойки. В тандем с партньора си Никола Маю той ще се изправи срещу германците Кевин Кравиц/Тим Пюц, които тази вечер елиминираха водачите в схемата Уесли Колхоф (Нидерландия)/Нийл Скупски (Великобритания) с 6:3, 6:3.

Двубоят на каре трябва да започне около 18:00 ч. наше време и ще бъде излъчван пряко по платения ТВ канал "Макс спорт 1".