Гимнастичките ни с три медала от Световната купа в Италия

Ансамбълът и Боряна Калейн донесоха първите отличия през този сезон

08 Апр. 2019
СПОРТАЛ
Боряна Калейн

Българските състезателки се представиха много добре на първия за годината турнир за Световната купа по художествена гимнастика в Песаро (Ит), като спечелиха няколко медала.

В първия ден бяха извоювани две отличия в многобоя. Боряна Калейн спечели бронз с общ резултат 80.400 т., като пред нея се класираха двете близначки от Русия Дина (85.750) и Арина (83.750) Аверини. Другата българка в индивидуалната надпревара - Катрин Тасева, се нареди на 5-о място със 79.050, изпреварена и от Катерина Галкина (Блрс, 79.600). При това двете ни представителки се класираха за по три от неделните финали.

В тях Калейн стигна до второто място на топка, след като получи еднаква оценка с Дина Аверина - 21.700, а победителка стана Арина Аверина с 22.400. Катрин Тасева пък остана на 4-то място. Във финала с обръч четвърта се нареди Калейн (21.150), а Тасева бе класирана шеста с 20.650, докато първите две места пак бяха за рускините - Арина с 22.500, а Дина с 22.400. Бронзовият медал пък взе за Галкина (21.200).

За съчетанието си с бухалки Боряна Калейн получи 19.900 т., достатъчни за 5-ото място, а пред нея се класираха Дина Аверина (22.400), Александра Аджурджукулезе (Ит, 20.950), Алина Харнаско (Блрс, 20.600) и Виктория Оноприенко (Укр, 20.050).

Ансамбълът започна с убедително представяне в многобоя, където се нареди втори. Възпитаничките на треньорката Весела Димитрова (Симона Дянкова, Стефани Кирякова, Мадлен Радуканова, Ерика Зафирова и Лаура Траатс) събраха сбор от 49.600 т - 25.650 за съчетанието с три обръча и два чифта бухалки и 23.950 за това с топки. Пред българския тим бе класиран този на Русия с 51.050 (25.800 и 25.250), а третата позиция бе за италианките с 49.400 (24.000 и 25.400).

В първия за неделната програма финал обаче ансамбълът ни допусна няколко грешки - изпускане на топка, пристъпване на очертанията на килима, и това доведе до по-ниска оценка. С 23.600 нашите останаха на пето място. Златния медал на топки спечелиха италианките с 25.400 т., следвани от тимовете на Русия (25.300), Япония (24.950) и Израел (24.250).

По-късно снощи ансамбълът имаше възможност за още едно отличие в Песаро - във финала с три обръча и два чифта бухалки. Шанс да се пребори за медал имаше и Катрин Тасева във финала на лента.

Следващата седмица всички най-добри гимнастички пристигат в София, защото в "Арена Армеец" от 12 до 14 април е вторият кръг за Световната купа.