FIA върна на Фернандо Алонсо третото място в F1

По този начин испанският пилот на "Астън Мартин" официално вече има 100 подиума в кариерата си

20 Март 2023
Фернандо Алонсо (вдясно) ликуваше на подиума в Саудитска Арабия, след което третото му място бе отнето. Сега той бе реабилитиран от комисарите на FIA

Фернандо Алонсо бе върнат на трето място в състезанието за "Гран при" на Саудитска Арабия във Формула 1 няколко часа след драматичното му сваляне оттам.

41-годишният испански ветеран на "Астън Мартин" се представи изключително в състезанието и завърши веднага след двамата пилоти на шампионите от "Ред Бул" - Серхио Перес и Макс Верстапен. По време на надпреварата Алонсо бе наказан със задържане за 5 секунди в бокса заради нерегламентирано потегляне, но въпреки това за втори пореден път от две състезания този сезон влезе в челната тройка.

Минути след финала обаче двукратният световен шампион с "Рено" от 2005 и 2006 г. получи допълнителна санкция от 10 сек. заради неправилно изтърпяно първо наказание и бе свален на четвърто място в крайното класиране.

Световният шампион при конструкторите "Ред Бул" спечели втора поредна двойна победа от началото на новия сезон във Формула 1 - за "Гран при" на Саудитска Арабия. И тя дойде благодарение най-вече на носителя на титлата при пилотите Макс Верстапен.

От отбора на "Астън Мартин" подадоха протест, който бе разглеждан в продължение на няколко часа. От официалното съобщение на сайта на международната автомобилна федерация FIA става ясно, че само за допускане до разглеждане на искането за "преразглеждане на решението, според 14.1.1 от Международния спортен кодекс (ISC), за налагане на наказание от 10 секунди на кола №14" е изразходвано много време.

В крайна сметка, въз основа на представените от "Астън Мартин" седем примера на подобно изтърпяване на наказанието "преминаване през бокса", което не е довело до допълнителни санкции, комисарите на FIA постановяват:

"Изучавайки представените видео доказателства и изслушвайки мнението на представител на "Астън Мартин" и на членовете на FIA, стигнахме до извода, че нашето първоначално решение за налагане на санкция на автомобил №14 трябва да се отмени."

Така Фернандо Алонсо официално вече има 100 подиума (класирания Топ 3) във Формула 1, от които 32 победи. Испанецът получава 15 вместо 12 точки от състезанието на пистата "Джеда" и с тях събира общо 30 за третото място в генералното класиране след шампиона Макс Верстапен (44) и Серхио Перес (43 т.).

Третото състезание от новия шампионат е за "Гран при" на Австралия в Мелбърн след две седмици - на 2 април.