Двоен триумф на "Ред Бул" във Формула 1

Лидерът Шарл Льоклер остана едва шести, а 7-кратният шампион Люис Хамилтън бе затворен с една обиколка

24 Апр. 2022
Макс Верстапен нямаше проблеми от началото до края на състезанието пред препълнените трибуни на пистата "Имола"

Тимът на "Ред Бул" постигна двоен триумф в състезанието за Гран при на италианската област Емилия Романя - IV кръг от шампионата във Формула 1.

Шампионът Макс Верстапен спечели надпреварата, а втори завърши съотборникът му Серхио Перес. Същевременно лидерът в класирането Шарл Льоклер остана едва на шесто място, а другият пилот на "Ферари" - Карлос Сайнц, отпадна още в първата обиколка.

След зелената светлина Верстапен стартира убедително от пол позишън, докато потеглилият трети Перес успя да изпревари Льоклер, който бе с втората стартова позиция. Същевременно точно зад тях се удариха колите на Карлос Сайнц и Даниел Рикиардо ("Макларън"). Испанският пилот на "Ферари" остана отстрани в чакъла и отпадна, докато австралиецът се завърна на трасето.

Същевременно след десетина обиколки пистата "Имола" започна да изсъхва от валелия преди началото на състезанието дъжд и пилотите започнаха да влизат в бокса за смяна на гуми.

След тези действия в челото не настъпиха размествания - отново водеше Верстапен, пред Перес и Льоклер. След тази тройка караха Джордж Ръсел ("Мерцедес"), Валтери Ботас ("Алфа Ромео"), Себастиан Фетел ("Астън Мартин"), Юки Цунода ("Алфа Таури"), Ланс Строл ("Астън Мартин"), Себастиан Окон ("Алпин") и др.

Битката бе между Льоклер и Перес, който умело парираше действията на червеното "Ферари" зад себе си и позволи на своя съотборник Верстапен да натрупа аванс от почти 10 секунди. Останалите караха доста по-назад.

В 41-ата обиколка Верстапен успя да задмине и да затвори с една обиколка 7-кратния шампион Люис Хамилтън ("Мерцедес"), с когото водиха епична битка за титлата до последното състезание на миналия сезон. Нидерландецът се движеше с 12 секунди пред съотборника си Перес и на 13 пред Льоклер.

В стремежа си да намери път за задминаване на противника асът на "Ферари" направи грешка и излетя от трасето в 54-ата обиколка. Наложи му с да мине през бокса, за да бъде сменен повреденият нос на болида му и след връщането си на пистата вече бе на 9-о място. До края той успа да мине само три места по-напред и финишира 9-и.

Същевременно дуото от "Ред Бул" завърши пълните 63 обиколки без проблеми и така Верстапен спечели втората си победа този сезон и общо 21-ва в кариерата. До него и Перес на почетния подиум се качи Ландо Норис с "Макларън". Пред Льоклер финишириха още Ръсел и Ботас, а Топ 10, който носи точки за генералното класиране във F1, допълниха Цунода, Фетел, Кевин Магнусен ("Хаас") и Строл. Люис Хамилтън приключи едва на 13-о място.

След уикенда на пистата "Имола" Верстапен стопи 19 точки от пасива си в класирането спрямо Льоклер. Вчера той го победи в спринта и взе 8 т. (срещу 7 на Шарл). Днес пък взе 26 (25 за победата + 1 за направената най-бърза обиколка в състезанието), докато Льоклер получи само 8 за шестото си място.

Въпреки това шампионът все още изостава доста от аса на "Ферари" - той има 59 т., а лидерът е с 86. Трети е другият пилот на "Ред Бул" - Серхио Перес, с 54. А след днешното състезание Джордж Ръсел излезе на 4-о място с 49 т., пред Карлос Сайнц ("Ферари"), който си остана с 38 т. заради второто си поредно отпадане този сезон.

Следващият, V кръг във Формула 1 е за Гран при на Маями на 8 май.