Грациите останаха 6-и в отборната надпревара на световното първенство

20 Септ. 2019
БФХГ
Невяна Владинова изигра най-добре от трите българки съчетанието си с лента.

И двете български състезателки, които играха с всички уреди на световното първенство по художествена гимнастика в Баку (Азер) - Боряна Калейн и Катрин Тасева, се класираха в Топ 24 на многобоя. Така и двете ни грации ще започнат днес от нулата надпреварата за 16 квоти за олимпийските игри в Токио 2020.

В последния ден от квалификациите в индивидуалното състезание нашите представиха композициите си с лента. Най-висока оценка получи Невяна Владинова (19,250 т.), която игра само с този уред и с бухалки предния ден. Капитанката на националките умишлено не се включи в първите два дни на обръч и топка, за да даде възможност на по-младите си съотборнички да се борят за олимпийските визи. Засега те се възползваха от шанса си, намирайки място сред първите 24.

Вчера Калейн получи оценка 19.050 на лента, но като най-слаба от четирите ѝ съчетания тя не влезе в сбора за многобоя и той остана 64,400 (21,600 на обръч; 21,450 на топка; 21,350 на бухалки). Същото стана и при Тасева, чието изпълнение с лента беше оценено с 18,800, а сборът ѝ от първите три уреда беше 60,300 (20,400; 19,500; 20,400).

Така двете се наредиха съответно на 9-а и 20-а позиция, което им гарантира участие в днешната битка за разпределяне на олимпийските квоти. В нея всяка от 24-те гимнастички ще представи по още веднъж композициите си с всеки уред и първите 16 в крайното подреждане ще се класират за XXXII летни игри следващото лято.

Нито една от трите българки обаче не се класира за финалите на бухалки и лента снощи. Най-близо до Топ 8 остана Калейн, която се нареди 10-а на бухалки (Тасева е 18-а, а Владинова - 19-а). На лента Владинова завърши 11-а, Калейн е 12-а, а Тасева - 15-а.

В отборното класиране на индивидуалното състезание България зае 6-о място със сбор от 164,250 т. (предвид се взимат осемте най-добри оценки на гимнастичките от всеки тим). Това е отстъпление с четири места спрямо световното първенство в София `18, когато в същия състав нашите спечелиха сребърните медали.

И в Баку `19 световен шампион в отборната надпревара при индивидуалните състезателки стана Русия, чийто тим (Арина Аверина, Дина Аверина, Екатерина Селезньова) защити титлата си от миналата година с резултат 186,500 т. Сребърните медали този път спечели Израел (Линой Ашрам, Юлиана Телегина, Никол Воронков, Никол Зеликман) със 174,750, а бронзовите заслужи Беларус (Кацярина Халкина, Алина Харнаско, Анастасия Салос) със 168,550 т.