Димитров започва с французин, Пиронкова - срещу германка

И трите ни представителки в квалификациите на "Ролан Гарос" не стигнаха по-далеч от II кръг

24 Септ. 2020Обновена

Григор Димитров и Цветана Пиронкова ще са единствените представители на България в Откритото първенство на Франция по тенис в Париж. Световният №19 при мъжете и получилата "уайлд кард" световна №157 при жените влизат директно в основната схема на последния за тази година турнир от Големия шлем.

В I кръг при мъжете съперник на Димитров ще бъде представителят на домакините Греогар Барер, а при дамите Пиронкова стартира срещу Андреа Петкович (Гер). Това отреди тегленият тази вечер жребий във френската столица. При евентуални победи, във II кръг Григор ще срещне по-добрия измежду Андрей Мартин (Слвк) и Жоао Соуза (Пор), а Цвети ще се изправи срещу победителката от изцяло американския сблъсък Серена Уилямс - Кристи Ан. Именно легендата Уилямс спря българката на 1/4-финал от US Open при сензационния ѝ поход в Ню Йорк по-рано този месец.

Другите три български тенисистки, които имаха шанс да стигнат до "Ролан Гарос", не успяха да прескочат II кръг от квалификациите. На тази фаза отпаднаха Виктория Томова (№133 в ранглистата) и Елица Костова (№212), а Изабелла Шиникова (№201) приключи още на старта на предварителната схема. Днес и първата, и четвъртата ни ракета спасиха по няколко мачбола в своите срещи, но все пак не съумяха да надделеят над противничките си.

Най-напред Костова отстъпи пред Моника Никулеску (Рум) с 0:6, 7:6 (1), 3:6 след повече от два часа и половина драматична битка. В края на II сет румънката сервираше за мача при 6:5 и стигна до две точки за чиста победа при 40:15. Костова обаче спечели следващите четири разигравания, както и седем от осемте в тайбрека и шокиращо изравни резултата на 1-1.

Елица не успя да се възползва от психологическото си предимство в този момент и в решаващия сет изостана рано с 0:3, а след това и с 1:5 гейма, преди да отрази нови два мачбола и да върне единия от двата допуснати пробива. В крайна сметка Никулеску се справи от петия път и затвори двубоя след 2:38 ч. За място в основната схема румънката ще спори с Вера Звонарьова (Рус).

Веднага след този мач на същия корт №4 излезе Томова за двубоя си срещу Рената Сарасуа (Мекс). Първата ни ракета загуби с 3:6, 4:6, въпреки че в края на втората част се опита да даде по-сериозен отпор на противничката си. Мексиканката имаше сервис при 5:2 гейма, но пропусна да затвори мача, допускайки пробив на 15.

В следващия гейм Сарасуа стигна до първите си два мачбола, но Томова се измъкна от 15:40 и намали изоставането си на 4:5. Все пак латиноамериканката стигна до крайния успех в два сета, пропускайки третата и реализирайки четвъртата си възможност за приключване на срещата. В решаващия III кръг от квалификациите мексиканката ще играе срещу Даниела Сегел (Чили).