"Дабъл-дабъл" на Везенков за втория успех на баскетболистите

28 Авг. 2022
SPORTAL.BG

Звездата на българския баскетбол Александър Везенков изигра нов силен мач за националния отбор и изведе "трикольорите" до втора поредна победа в предварителните квалификации за европейското първенство през 2025 г. След разгрома над Кипър с 88:55 в четвъртък тази вечер тимът ни се справи убедително и с Румъния - 84:72 във второто си домакинство в "Арена Самоков" от група F.

27-годишният Везенков беше над всички в двубоя и завърши с "дабъл-дабъл" от 28 т. и 15 борби, като добави и 7 асистенции. От титулярната петорка на селекционера Росен Барчовски двуцифрен актив постигна още само Емил Стоилов - 10 т., а Павлин Иванов се включи с 11 т. от скамейката. Друга резерва - Станимир Маринов, допринесе с 8 т. за успеха.

За северните ни съседи най-резултатен стана натурализираният Патрик Ричард с 14 т., към които добави 7 борби и 5 асистенции. Нандор Кути реализира 13 т., резервата Алекс Ола вкара 12 т., а с 11 т. и 6 борби от пейката се отличи Богдан Николеску.

В другия двубой от групата тази вечер Португалия разби Кипър със 102:69 и оглави временното класиране заради по-добрата си точкова разлика (+49 срещу +45 за България). В следващия кръг от пресявките на 10-13 ноември националите ни ще гостуват срещу португалците и срещу кипърците. За същинските квалификации за Евробаскет `25 ще се класира само крайният победител в групата.

Това беше и генералната репетиция за българските баскетболисти преди участието им в Евробаскет `23 в Чехия, Грузия, Италия и Германия (1-18 септември). Следващия четвъртък "лъвовете" се изправят срещу световния колос Испания в откриващия си мач от група А в грузинската столица Тбилиси.