България е 9-а по медали на световното първенство по биатлон

Слаба стрелба провали Владимир Илиев в последното състезание, и то на рождения му ден

18 Март 2019
Масовият старт се проведе при много тежки атмосферни условия, които провалиха считаните предварително за фаворити.

България завърши на 9-о място в класирането по медали на световното първенство по биатлон в Йостерсунд (Шв), което е първо влизане в Топ 10 на наш отбор от 1997 г., когато Екатерина Дафовска спечели бронзов медал на 15 км и нареди тима ни също девети.

Сегашното попадане в елита се дължи на историческия първи медал за мъжкия ни биатлон - среброто, спечелено от Владимир Илиев на 20 км. Медалът също така класира Илиев и за последната дисциплина на световното - 15 км масов старт, в което участват най-добрите 30.

Надпреварата се проведе точно на 32-рия рожден ден на биатлониста от Троян, който обаче допусна най-много грешки в стрелбата от всички - общо 8 от 20 мишени, и това го отпрати на предпоследното 29-о място. Условията в Йостерсунд обаче бяха ужасни за стрелба - силен вятър и обилен снеговалеж, което доведе до извънредно много грешки от всички участници и до невероятна развръзка.

Изненадващо титлата спечели движещият се дотогава след 15-о място Доминик Виндиш (Ит), който повали и петте мишени при последната стрелба от положение прав. В това време останалите се надпреварваха да бъркат, като показателно бе "представянето" на осигурилия си вече Световната купа Йоханес Тингнес Бьо (Нор), който не вкара нито един патрон в целта и завърши с общо 7 грешки. Така Виндиш, който иначе пропусна три мишени в състезанието, пое пръв по последната обиколка и взе световната титла. След него с финален спринт се наредиха Антонен Гигона (Фр, 3 гр.) - на 22.8 сек., и Юлиян Еберхард (Ав, 4 гр.) - на 23.3.

Малко по-рано вчера Италия взе още една титла, защото женският масов старт на 12.5 км бе спечелен от Доротея Вирер (2 гр.), следвана от Екатерина Юрлова-Перхт (Рус, 2 гр.) - на 4.9 сек., и Денизе Херман (Гер, 4 гр.) - на 15.4 сек.

Така "скуадра адзура" зае трето място в класирането по медали с общо 5 (2-2-1). Победител е Норвегия с 9 (5-3-1), следвана от Германия със 7 (2-2-3). Пред България са още Швеция (1-1-1), Украйна (1-0-1), Словакия (1-0-0-), Русия (0-2-1) и Франция (0-1-3-). А на последното 10-о място е Австрия с бронза на Еберхард от масовия старт.