Ботас бе по-бърз от Хамилтън и ще стартира пръв утре

04 Юли 2020
Туитър
"Да, момчета! Благодаря!", се провикна по отборното радио Валтери Ботас, след като излезе в чакъла край пистата в последната си обиколка, но все пак остана победител в квалификацията

След като бе по-бавен от шампиона Люис Хамилтън във всички тренировъчни сесии за Гран при на Австрия във Формула 1, Валтери Ботас успя да постигне по-добро време от съотборника си в "Мерцедес" само с 12 стотни и да спечели първото място в квалификацията.

Ботас затвори най-бързата си обиколка за 1.02.939 мин., макар в последната да изпусна управлението и да излезе извън трасето, докато Хамилтън завърши за 1.02.951.

"Липсваше ми това чувство след квалификации... напрежението след натискането на колата до лимита. Добър резултат, но важно е утре какво ще стане", коментира Ботас.

BOTTAS: "I missed this feeling after qualifying... the shakes... after pushing the car to the limit!

"A good result today, but it's tomorrow that matters"#AustrianGP 🇦🇹 #F1 pic.twitter.com/Nl6tFKYQtS

— Formula 1 (@F1) July 4, 2020

"Отлична работа на Валтери. Чудесен старт на сезона за нас. Мисля, че година след година показваме, че сме страхотен тим. Ние сме задружни и работим заедно", коментира пък шесткратния шампион Люис Хамилтън.

След доброто им представяне, в утрешния първи за сезона старт двата болида на "Мередес" ще са на първа редица в решетката. Зад тях ще потеглят Макс Верстапен от домакинския тим на "Ред Бул" (така се нарича и пистата край Шпилберг) и Ландо Норис с "Макларън". Впрочем, Верстапен е победител в предишните две състезания на това трасе и сега ще се опита да направи хеттрик.

Доста слабо се представиха пилотите на "Ферари" - Шарл Льоклер даде едва 7-о време, а 4-0кратният шампион Себастиан Фетел е едва 11-и. Пред Льоклер ще стартират още Александър Албон ("Ред Бул") и Серхио Перес ("Рейсинг Пойнт"). А Топ 10 в квалификацията допълват Карлос Сайнц ("Макларън"), Ланс Строл ("Рейсинг Пойнт") и Даниел Рикиардо ("Рено").

Първото от сигурните към момента 8 състезания в орязания заради пандемията на коронавирус юбилеен 70-и сезон във Формула 1 ще стартира утре от 16:10 ч. и за България ще бъде излъчвано от телевизия "Диема спорт".