Антоанета Стефанова е осма на световното по блиц шахмат

30 Дек. 2019
wrbc2019
Катерина Лагно и Антоанета Стефанова (в гръб) обсъждат партията си от последния кръг на световното, в която двете направиха реми, достатъчно на рускинята (тя игра с белите фигури) за титлата.

Гросмайстор Антоанета Стефанова се класира на 8-о място на световното първенство по блиц шахмат в Москва.

След 17-те кръга бившата световна и еврошампионка на класически шахмат събра 11.5 т., колкото и петата, шестата, седмата и деветата - Александра Костенюк (Рус), Лей Тиндзие (Кит), Мери Арабидзе (Груз) и Сарасадат Хадемшариех (Иран). Допълнителните турнирни показатели направиха крайното разпределение по позиции.

От всички 121 участнички от 26 страни шампионка стана Катерина Лагно (Рус) с 13 т., следвана от Анна Музичук (Укр) с 12.5, Тан Джонги (Кит) и Валентина Гунина (Рус) с по 12. Другата българска шахматистка на първенството - Габриела Антова е 95-а със 7 т.

На световното по ускорен шахмат, което се проведе пак в Москва - преди това на блиц, Стефанова се класира на 14-о място с 8 т. от 12 партии, а Антова е 111-а с 4 т. Призьорките са Хумпи Конеру (Инд), Лей Тиндзие (Кит) и Екатерина Аталик (Тур) с по 9 т., и разделени по допълнителни турнирни показатели.

При мъжете и на рапид, и на блиц победител стана Магнус Карлсен. По този начин норвежецът притежава и трите титли, след като от 2013-а е №1 и на класически шахмат.