Ансамбълът си тръгна "златен" от Русия

Грациите спечелиха общо три медала от турнира за Световната чалъндж купа

02 Септ. 2019
facebook
Ансамбълът изпълнява съчетанието си с три обръча и четири бухалки във финалите на отделните уреди в Казан.

Българският ансамбъл завърши по триумфален начин участието си в турнира за Световната чалъндж купа по художествена гимнастика в Казан (Рус). В последното състезание от дългия уикенд възпитаничките на Весела Димитрова спечелиха златен медал във финала с три обръча и два чифта бухалки, оставяйки зад себе си тима на домакините.

В състав Симона Дянкова, Мадлен Радуканова, Лаура Траатс, Стефани Кирякова и Ерика Зафирова българските грации играха с настроение и допуснаха съвсем леки неточности, като заслужиха най-високата оценка - 28.100 т. Най-големият конкурент на нашите - тимът на Русия, имаше изпускане на уред и остана на второ място с 27.150. Трети се нареди отборът на Израел с 26.750.

Това бе трети медал за българския ансамбъл, който преди това спечели сребърни отличия както в многобоя в събота, така и във финала с пет топки вчера. След изиграването на съчетанията в петък и събота националките събраха сбор от 57.500 т. (29.000 с топки и 28.500 с обръчи и ленти) и се наредиха втори след рускините с 57.900 (29.000 + 28.900). Трети в многобоя завършиха италианките с 56.250 (28.550 + 27.700).

В първия от финалите на отделните уреди в неделя българките изиграха без грешка съчетанието си с пет топки и заслужиха оценка от 28.500. Златото спечели ансамбълът на Русия с 29.150, а бронзовите отличия спечелиха състезателките на Япония с 27.550.

От отбора ни в индивидуалното състезание в Казан най-силно се представи Боряна Калейн, която се нареди на 4-то място в многобоя и спечели бронз във финала на топка. Катрин Тасева пък заслужи бронзов медал в многобоя, след като сборът ѝ от 80.900 т. се оказа по-слаб само от тези на руските близначки Дина Аверина (90.450) и Арина Аверина (86.800). Калейн завърши непосредствено зад Тасева със 79.500.

Това беше предпоследното състезание за българския национален отбор преди световното първенство по художествена гимнастика в Баку (Азер, 16-22 септември). Генералната репетиция ще бъде по време на последния турнир от веригата за Световната чалъндж купа в Портимао (Пор) през уикенда (7-8 септември).