Ансамбълът се легитимира като "златните момичета"

Грациите станаха световни шампионки с пет обръча

17 Септ. 2018
SPORTAL.BG
Българският ансамбъл бе практически безупречен във финала с пет обръча и триумфира безапелационно като световен шампион.

Националният ансамбъл на България по художествена гимнастика стана световен шампион и официално заслужи прозвището "златните момичета". В първия от двата финала на отделните уреди на първенството в София възпитаничките на Весела Димитрова спечелиха златен медал с пет обръча.

В състав Симона Дянкова, Елена Бинева, Мадлен Радуканова, Лаура Траатс и Стефани Кирякова нашите момичета изпълниха без грешка извънредно сложното си съчетание и получиха оценка от 23.300 т. На второ място се нареди тимът на Япония с 22.800, а трети е съставът на Италия с 22.550.

Във втория финал за деня - с три топки и две въжета, българките допуснаха неточности и с оценка от 20.750 останаха на 6-о място сред осемте отбора. Шампион стана ансамбълът на Италия с 22.550 т., следван от тези на Русия (22.200) и Украйна (21.400). Това беше и последното състезание на 36-ото световно първенство по художествена гимнастика.

С титлата на ансамбъла България събра пълен комплект медали от домашното си световно първенство, което се проведе в зала "Арена Армеец" при сравнително висока посещаемост. В предпоследния ден в събота петте ни грации извоюваха бронз в многобоя при ансамблите, с което си гарантираха квота за участие на олимпийските игри в Токио `20. Нашите събраха сбор от 42.050 т. с двете си изпълнения и отстъпиха само на Русия (46.300) и Италия (44.825).

В индивидуалната надпревара пък тимът ни в състав Невяна Владинова, Катрин Тасева и Боряна Калейн заслужи сребро в отборното класиране.

Официален гост на състезанията в заключителния неделен ден беше президентът Румен Радев. Държавният глава беше в компанията на президента на международната федерация по гимнастика (FIG) Моринари Ватанабе, председателя на родната централа по художествена гимнастика (БФХГ) Илиана Раева и посланика на световното първенство Мария Петрова.