Комисията за противодействие на корупцията и прокуратурата ни направиха разногледи. Докато още е горещ скандалът около ареста на варненския кмет Благомир Коцев, а официална информация за разследването, в което е замесен дойде едва късно днес, КПК и прокуратурата взривиха нова "бомба" - акция в Министерство на енергетиката, "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" заради разследването по споразумението между "Булгаргаз" и турската енергийна компания "Боташ".
Понеже сме в България, страната на задкулисието, където нищо не става случайно, не може да не се запитаме - защо сега? Както и коя акция е димка и коя е основната, макар и двете линии на действие на пръв поглед да изглеждат независими. И кой ли стои зад всичко това? Дали не видяха, че пресолиха манджата във Варна и затова извадиха коза "Боташ"?
Кметът на Варна Благомир Коцев е представител на ПП в град, традиционно контролиран от ГЕРБ. Коцев управлява без мнозинство в общинския съвет, който е доминиран от ГЕРБ. Обвиненията срещу него се появяват дни преди приемането на местния бюджет. Засега няма обвинение, но има арест, претърсвания и изземвания -
класическа тактика за натиск без правен резултат, но с политически ефект
Моментът съвпада със скандала със зам.-кмета на София Никола Барбутов (също ПП), довел практически до оставката на Кирил Петков като лидер на ПП и като депутат.
ПП, съвсем очаквано, ще опита да извлече полза от тези акции, като се представя за жертва на репресия. Няма да им трябва много, за да убедят публиката. Като се има предвид какво е известно дотук за историята във Варна. Основната свидетелка очевидно е близка до ГЕРБ, или най-малкото 16 години фирмата ѝ безпроблемно печели обществени поръчки във Варна. Миналата година обаче губи поръчка. Обжалва пред Комисията за защита на конкуренцията и пред Върховния административен съд. И все губи. После изведнъж се сеща, че тя всъщност е изнудвана от кмета и се обръща към антикорупционната комисия. И тя на мига се мобилизира. Кметът е в ареста, текат претърсвания, патрулки чакат пред общината във Варна. Едно време ни подхвърляха протоколи от разпити по разни жълти сайтове. Сега директно се осигурява важен свидетел в национален ефир.
Акцията "Боташ" е по разследване, образувано преди година, но сега рязко се налагат действия по неотложност на КПК и прокуратурата. Сделката е дългосрочна, непрозрачна и с потенциално неизгодни клаузи, подписана по време на служебното правителство на Гълъб Донев, назначено от президента Румен Радев. Дълго време ГЕРБ и ДПС - НН, разбирай Делян Пеевски, не показваха интерес към проверката на тази сделка. Сега прокуратурата я "отваря", вероятно превантивно, за да отнеме политическия коз на ПП-ДБ. А и за да вдигне жълт картон на Румен Радев, който лично защити сделката, защото вероятно е лобирал за нея. Моментът е избран - след като мина решението за еврото. Естествено,
нова акция като щурма в президентството е немислима,
колкото и да би им се искало. Тя би вдигнала акциите на държавния глава, което Борисов и санкционираният за корупция от САЩ и Великобритания Пеевски не искат.
"В условията на неотложност се извършва претърсване в дома на лице с инициали Р. Х. с цел откриване, фиксиране, изземване и запазване на предмети и вещи, които могат да имат значение за делото", обяви прокуратурата, очевидно по адрес на бившия енергиен министър Румен Христов.
Ако стратезите на задкулисието си мислят, че Радев е някаква заплаха, по-скоро грешат. Видяло се е, че той партия няма да направи. Достатъчно беше да оставят политическата му кариера да угасне като мокър фас. Той достатъчно се очерни с акцията си срещу еврото.
Да припомним кои са главните действащи лица в тези сценки. Комисията за противодействие на корупцията е формално независим орган, но на практика е все още в ръцете на фигури, излъчени в предишните мандати с решаващо участие на ГЕРБ и ДПС. Антон Славчев оглавява комисията, без да му е гласуван мандат за това. Но явно му е гласуван мандат да е бухалка.
Софийската градска прокуратура, която наскоро получи нов и.ф. началник в лицето на Емилия Русинова, с благословията на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов. Това е ключово звено в прокуратурата, зад чиито действия често прозират политическа мотивираност и обслужване на нечисти интереси.
Като имаме акцията "Боташ", някак си ПП-ДБ не може да твърдят, че са репресирани и само тях удрят. Особено при положение, че те самите от толкова дълго време настояват за проверка и разследване по случая. Ето, разследва се най-дейно.
И една любопитна подробност. Делян Пеевски, който се изказва по всяка тема и е последна инстанция за всичко, странно мълчи и за Варна, и за "Боташ". Което само засилва подозренията, че той дърпа конците и при двете акции. Всъщност ПП-ДБ и Радев са последните политически играчи, които дразнят Пеевски. А той така обича да демонстрира властта си.
Сега докато публиката е фиксирана върху двете най-нови акции на КПК, прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет,
верните преторианци на Сарафов,
без никакви скрупули и свян погазиха закона, за да го оставят на поста и.ф. главен прокурор. По силата на последните промени в Закона за съдебната власт, които влязоха в сила на 21 март, Сарафов имаше 6 месеца като и.ф. Те изтичат на 21 юли. Но явно нито Сарафов, нито политическите му господари имат намерение за промяна, защото прокурорската колегия изведнъж изтълкува, че видите ли, законът не важал за Сарафов, важал за следващите.
В политическите среди отдавна се говореше, че предстоят бързи промени, за да може Сарафов да остане на поста си и след 21 юли. По информация на "Сега" преди десетина дни управляващите са се отказали от тези намерения. Явно защото са намерили начин да закрепят властта на Сарафов през Висшия съдебен съвет, като така си спестят и евентуални граждански протести и политически негативи. Висшият съдебен съвет дълбае дъното отдавна. Голяма работа, че ще запише още един скандал на свой гръб. Нали близо 3 години след края на мандата му добрите заплати продължават да текат, а лостовете за влияние в съдебната власт са все така в "правилните" ръце.
Не трябва да пропускаме, че сме в навечерието на избора на нова КПК, както и на избор на толкова важните Висш съдебен съвет и инспекторат към него. Още преди месец на форум по сигурността в Прага Кирил Петков каза, че "се чува, дори в Брюксел, че има натиск върху правителството КПК да заработи по правила, които не са европейски. Слуховете стигат дотам, че Делян Пеевски се надявал Антон Славчев отново да е председател на комисията". По думите му така антикорупционната комисия би останала "бухалка" на Пеевски. После Пеевски извади снимка на Петков със Славчев и последваха акциите в София и Варна.
В последния си доклад за върховенството на закона в България вчера Европейската комисия отправи остри критики към България и "ограничения ѝ напредък". Това не е новина. Ние този доклад го живеем вече 20 години.
Новина, с която ще ни изненадат наистина, би звучала така: "Под ръководството и надзора на Софийската градска прокуратура Комисия за противодействие на корупцията провежда разследване по досъдебно производство, образувано по случая със санкциите за корупция, наложени от САЩ и Великобритания на Д. П. Досъдебното производство е образувано с постановление на прокурор в СГП от 2 юни 2021 г. въз основа на постъпили в СГП материали, събрани при проверка на Държавна агенция "Национална сигурност". В условията на неотложност се извършва претърсване в дома на лице с инициали Д. П. с цел откриване, фиксиране, изземване и запазване на предмети и вещи, които могат да имат значение за делото."
Едва ли ще дочакаме. Все пак живеем в дистопия, не в утопия.