Медия без
политическа реклама

Великобритания и ЕС се споразумяха за "рестарт" на отношенията след Брекзит

19 Май 2025
Pixabay

Лондон е домакин на първата след Брекзит среща на върха на равнище лидери между Великобритания ЕС. От страна на ЕС участват председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен, председателят на Европейския съвет Антонио Коща и първият дипломат на ЕС Кая Калас.

Двете страни се споразумяха за нов пакт за сигурност и отбрана. Правителството твърди, че споразумението ''проправя пътя'' за достъп на британските оръжейни фирми до Security Action for Europe ( SAFE) - фондът на ЕС на стойност 150 милиарда паунда, предоставящ заеми за отбранителни проекти, предава Би Би Си.

Схемата за заеми SAFE, подкрепена от централния бюджет на ЕС, беше предложена от Брюксел през март. Държавите-членки се пазариха седмици наред за това за какво да бъдат изразходвани парите и как страните извън ЕС да получат достъп до средствата, преди да се споразумеят за окончателния текст в неделя вечерта, припомня БГНЕС. В крайна сметка споразумението се придържа към първоначалното предложение, което позволява 35% от стойността на оръжията да дойде от производители извън блока и Украйна.

Окончателното споразумение идва в момент, в който ЕС и Обединеното кралство се договарят за ново партньорство в областта на отбраната като част от ''презареждането'' след Брекзит на срещата на върха в Лондон.

Необходимо е текстът на SAFE да бъде официално подписан от блока, а одобрението трябва да дойде, когато европейските министри се срещнат в Брюксел на 27 май.

Програмата за заемане на средства е част от пакет от мерки, включващ облекчаване на бюджетните правила, което би могло да отключи 800 млрд. евро за разходи за отбрана. 

Британското правителство заяви желанието си да укрепи "стратегическия съюз" между Великобритания и 27-те, да задълбочи отношенията в областта на сигурността и да премахне бариерите пред търговията, припомня "Нова Телевизия". И двете страни са съгласни, че е наложително Европа да работи в по-тясно сътрудничество в областта на отбраната, особено на фона на руското нахлуване в Украйна и призивите на президента Доналд Тръмп европейските членове на НАТО да поемат по-голяма част от тежестта на Алианса. А и не само - Лондон и Брюксел ще трябва да търсят новата си роля в един променен свят, според вижданията на американския президент.

Обединеното кралство и Европейският удължават до 2038 г. споразумението си, което позволява на европейски кораби да ловят риба във водите на Обединеното кралство и обратно, обяви британското правителство.

Предвидено да изтече през 2026 г. и особено важно за Франция, това удължаване ''ще гарантира стабилност и сигурност'' на рибарите, ''без да увеличава количеството риба, което корабите на ЕС могат да уловят във водите на Обединеното кралство'', посочи Даунинг Стрийт, предаде АФП.

Лондон и Брюксел се споразумяха също така да намалят контрола върху храните и растенията в бъдещите си търговски отношения, което беше основно искане на Лондон.

Брюксел и Лондон ще сключат споразумение за здравни и фитосанитарни мерки, за да улеснят търговията с селскостопански продукти, и се ангажират с „по-тясно сътрудничество“ по отношение на квотите за емисии, което ще позволи на британските предприятия да избегнат въглеродния данък на ЕС, се посочва в изявление на Лондон.

Тези мерки трябва да донесат „близо 9 милиарда лири (10,7 милиарда евро, бел. ред.) на британската икономика до 2040 г.“, според Лондон. 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

ЕС, Великобритания, Брекзит

Още новини по темата