Медия без
политическа реклама

Русия забрани "неуважението" към властите и президента

Парламентът затегна контрола над медиите в интернет с мотив за борба с фалшивите новини

08 Март 2019
Леонид Левин

Русия прокара законодателство, което забранява изразяването на неуважение към властите и фалшивите новини, предаде Би Би Си. Руските депутати прокараха пакет от законопроекти, който предвижда наказание за интернет потребители и журналисти. Наблюдатели коментират, че внесеното през декември 2018 г. спорно законодателство може да доведе до масови арести заради свободното тълкуване на текста. Активисти организират тази неделя протест срещу промените в Москва, след като Държавната дума прокара законопроектите на трето последно четене.

Предвижда се и по-сурово наказание за неуважение към властите. Роскомнадзор ще уведомява автора на съобщенията, че то ще бъде блокирано за ден. Първоначално глобата, която се предвиждаше, бе с максимална стойност 5 хил. рубли (75 долара), но сега ще може да достигне 300 000 рубли (над 4500 долара). В някои случаи ще е възможен арест до 15 дни. Добавя се уговорката, че информацията, до която ще се ограничава достъпът, не е задължително да включва само явно неуважение - достатъчно е да "оскърбява човешкото достойнство и обществената нравственост". Законопроектите предвиждат наказание за неуважение на властите, включително президента Владимир Путин, и държавните символи. Материали на онлайн медии и постове в социални мрежи могат да бъдат блокирани законно, ако фалшивите новини или неуважителните коментари не са изтривани доброволно. Законодателството засяга онлайн медиите и изключва традиционните, включително вестници, телевизия и радио. Според Леонид Левин, който оглавява комисията за информационна политика в Думата, ситуации като трагедията в търговския център Кемерово, когато след пожара миналата година някои медии значително завишаваха броя на жертвите, аргументират нуждата от този механизъм. Според изданието РБК обаче законът преди всичко ще е удар по онези, които критикуват властите в интернет, и опозиционните медии. Предложенията трябва да бъдат гласувани в горната камара, което е почти сигурно, и да бъдат подписани от президента, преди да влязат в сила.

 

 ПОЗИЦИЯ

Процедурата предвижда фалшивите новини, открити в интернет от генералната прокуратура, да бъдат "незабавно" докладвани на съобщителния регулатор Роскомнадзор. Ако те са публикувани от медия, регулаторът ще поиска "незабавното" им изтриване и ако това не се случи, съответното издание ще бъде блокирано. Изглежда въпросът какво значи "незабавно", ще се решава от Роскомнадзор, обобщава сайтът "Медуза". Не са обхванати традиционните медии, защото така или иначе им е забранено да публикуват недостоверна информация от други закони, каза Леонид Левин. Именно това е режимът, който ще действа, ако сайтът не е на "средство за масова информация" (медия). Тази процедура работи при сайтове, разпространяващи "незаконна" информация за призив към масови протести, екстремизъм и несъгласувани митинги.

Още по темата