Часове след като президентът Румен Радев обяви в понеделник, че налага вето върху промените в Закона за държавната собственост, на сайта на парламента се появи информация за заседание на парламентарната правна комисия, свикано за вторник - ден преди да започне редовната работа на депутатите след изборната им ваканция. Първа точка в дневния ред на комисията е именно обсъждане на ветото на президента. Вероятно то ще бъде подложено на гласуване и евентуално отхвърлено още в сряда на първото пленарно заседание.
Внесените от "ГЕРБ" и "Обединени патриоти" промени в закона бяха приети на 15 май с идеята процедурите по отчуждаване на имоти да се забързат значително. Според направените изменения съдът ще може да допуска предварително отчуждаване на имоти в седемдневен срок от искането, ако се налага да се защитят особено важни държавни и/или обществени интереси. Сега срокът е един месец. Една от основните цели на законопроекта е да не се бавят големи проекти по обществени поръчки. За предварителното отчуждаване трябва да бъдат изпълнени някои условия. Едно от тях например е, ако имотът е в населено място, да не е единствено жилище на собственика и да има изготвен подробен устройствен план.
Президентът Румен Радев обаче изразява съмнение дали промените ще доведат до ускоряване изграждането на магистрали, пристанища, газопроводи и други национални обекти, каквато е идеята. В мотивите си държавният глава посочва, че при липсата на критерии, по които Министерският съвет обявява обектите с национално значение, може да се засегнат частни имоти без гаранции. "За разлика от дефиницията на понятието "национален обект", която съдържа ясни критерии, понятието "обект с национално значение" не съдържа такива критерии" се казва в мотивите.
Президентът алармира за проблем и в частта с определяне на обезщетенията. Според промените размерът на определяната от съда парична гаранция е една трета от обезщетението. "Това се различава от действащата досега уредба, съгласно която гаранцията се определя според размера на преките и непосредствени вреди". Освен това в мотивите няма аргумент защо гаранцията е една трета, а не едва втора. "Равностойното обезщетение следва да се изчислява не само на база пазарна оценка на имота, но и да обхваща пропуснатите ползи и нанесените вреди" твърди Радев.
Държавният глава възразява и срещу създадената неравнопоставеност между едрите и дребните земеделски собственици, които ще се обезщетяват по различен начин. Според президента проблем има при промени, които предвижда специален режим за обезщетенията при отчуждаване на земеделски земи и горски територии на собственици на имоти с обща площ над 50 декара. "В мотивите на внесения законопроект няма аргументи защо се визират точно имоти с обща площ над 50 декара, което поражда съмнения, че тази промяна обслужва конкретни интереси", гласят мотивите на държавния глава. Според него това правило без основателна причина въвежда различен начин на обезщетяване.