Две постановки на режисьорката Диана Добрева – "Моби Дик" на Народния театър и "Без кръв" на Драматичен театър – Пловдив, ще представят България на един от най-престижните международни театрални фестивали – MITEM. Първият се игра в Националния театър на Унгария в Будапеща снощи, а вторият е на 17 май, събота.
Всяка година фестивалът събира в Будапеща водещи театрални дейци – сред участниците в тазгодишното издание са световни имена като Силвиу Пуркарете от Румъния, Теодорос Терзопулос от Гърция, ще бъде показан и спектакъл на литовеца Римас Туминас, който преди година напусна този свят. В тази престижна селекция "Моби Дик" по едноименния роман на Херман Мелвил, драматизация на Александър Секулов, е признат не само заради мащабната си визуална концепция и техническо майсторство, но и заради дълбокия си философски заряд и уникалната режисьорска естетика на Диана Добрева.
Отличеният с награда "Икар 2025" за майсторско техническо осъществяване спектакъл създава истинско "море" на сцената благодарение на перфектния синхрон на сценографията, осветлението, звука, мултимедията и актьорската игра. Едни от най-трудните за пресъздаване на сцена елементи – кораб, кит и океан, оживяват в една от най-визуално въздействащите български постановки за последните години.
На сцената на Националния театър в Будапеща "Моби Дик" бе изпратен с над 13 минути аплаузи, разказа актрисата Александра Василева.
Драматичен театър – Пловдив, също отново пътува към Будапеща, за да се представи за трети пореден път от името на страната ни в рамките на фестивала MITEM – със спектакъла "Без кръв" по романа на Алесандро Барико, с драматургична адаптация отново на Александър Секулов и режисура на Диана Добрева.
Тази въздействаща постановка, съвместна продукция с Драматичен театър – Велес, Северна Македония, разглежда големите теми за отмъщението, прошката и надеждата за помирение. В нея се преплитат епос и поезия, слово и музика, жест и танц – всичко това, сплавено чрез силно естетизиран театрален език. "Без кръв" е част от двегодишния международен проект "Манифест", реализиран с подкрепата на фондация "Пловдив 2019" по отворена покана "Фестивали и големи събития".
През 2023 г. спектакълът "Одисей" откри 11-ото издание на MITEM, а през 2022 г. "Коприна" по Барико беше първият български спектакъл, включен в програмата на Театралната олимпиада в Унгария. И двете заглавия са продукции на Пловдивския театър с режисьор Диана Добрева.
НА МОРЕТО
Международният театрален фестивал "Варненско лято" в морската ни столица пък ще открие своето 33-то издание на 1 юни със спектакъла "Хамлет" на театър "Българска армия". Представлението ще се състои на Основна сцена на Драматичен театър "Стоян Бъчваров" с втора дата – 2 юни.
Едно от най-знаковите произведения на световната драматургия, "Хамлет" оживява в мащабна и поетична интерпретация на режисьора Стоян Радев, който извежда действието извън конкретни времеви и пространствени рамки. Сцената се превръща в приказна реалност, в която се разгръща въпросът не само "да бъдеш или не", но и "как да бъдеш" в свят, който се разпада и трябва отново да бъде подреден.
В ролята на датския принц блести Ясен Атанасов, млад и вече признат актьор, който въвлича публиката в емоционалната и философска дълбочина на текста. Изключително вълнуващо режисьорско решение е участието на Атанас Атанасов в ролята на духа на Хамлетовия баща – актьорът, който преди две десетилетия сам играе Хамлет на същата сцена и е баща на изпълнителя на главната роля в настоящата постановка.
Стоян Радев е от най-активно поставящите днес театрални режисьори, с реализирани продукции на сцената на почти всички водещи столични театри. Носител е на награда "Аскеер" за режисура ("Кой се страхува от Вирджиния Улф" и "Плач на ангел") и е многократно номиниран за "Икар", като през 2022 г. печели наградата "Икар" на публиката за спектакъла "Ива е онлайн". Режисьор е и на телевизионния сериал "Четвърта власт", отличен с награда на Българската филмова академия и награда на Асоциацията на европейските телевизии.