Колко често трябва да се сменя работната течност в скоростната кутия? Процедурата за подмяна зависи ли от марката на автомобила и условията на работа? Как се познава, че смазката в трансмисията е изчерпала ресурса си?
С всички тези въпроси се сблъскват много собствениците на автомобили, които знаят, че пренебрежителното отношение към основните агрегати може да доведе до сериозни последици. По правило шофьорие нямат въпроси относно смяната на двигателното масло. Средно такъв сервизен интервал е около 15 000 км (или веднъж годишно) и, като правило, тази препоръка се спазва, особено по време на гаранционния период.
Друго нещо е подмяната на работната течност в трансмисията. Не е само това, че дори един и същ модел може да бъде оборудван с широка гама скоростни кутии (ръчна, автоматична, робот, вариатор), а различните фирми и дилъри невинаги дават единни инструкции относно времето за подмяна, което кара клиентите да се колебаят. Но, като цяло, има общи правила и интервали по отношение на всеки вид скоростни кутии.
Каква смазка се слага в различните видове скоростни кутии?
Маслата за механични трансмисии се различават по характеристики от тези за автоматизираните. В първия случай маслото има най-дълъг ресурс, което се дължи на относителната простота на дизайна на ръчната скоростна кутия в сравнение с автоматичните трансмисии, преселективните роботи и вариаторите.
По правило автопроизводителите препоръчват смяна на маслото в ръчните скоростни кутии след солиден пробег (от 80 000 до 200 000 км), а някои дори посочват, че не е необходимо да се сменя през целия експлоатационен живот на автомобила.
Трансмисионната течност, използвана в автоматичните трансмисии и CVT, изисква подмяна при по-малък пробег - по правило това се прави при второто или третото обслужване, т.е. - при пробег от 60 000 до 90 000 км. Специалните масла за CVT са може би най-специфичните, също и защото някои модели CVT, като автоматичните, са оборудвани с преобразуватели на въртящия момент. Производителите препоръчват подмяна на течността в такива кутии на всеки 60 000 до 80 000 км.
Що се отнася до роботизираните скоростни кутии с един съединител, те по правило се обслужват съгласно разпоредбите на механичните, въз основа на които се и произвеждат. Преселективните роботи могат да бъдат със сух или мокър съединител и, съответно, и трансмисионните течности, и разпоредбите за подмяната им се различават. По правило обаче и в този случай става въпрос за пробег в интервала 60 000-80 000 км.
Освен това маслата за различни видове скоростни кутии не може да се смесват. Що се отнася до доливането, тук трябва ясно да се знае какво масло е сложено фабрично и да се добави същото. Смесването на различни видове смазки може да доведе до утаяване на химикали и в резултат на това до повреда на кутията.
Защо трябва да се смени маслото?
Средната температура на смазочната течност в скоростната кутия по време на активно шофиране е около 150° C, а в контактното петно на триещите се части - около два пъти по-висока. Естествено, по време на работа на автомобила, особено при трудни условия (при шофиране в планински райони, накъсан ритъм на шофиране и при задръствания), трансмисионната течност неминуемо започва да се разгражда.
В резултат на това частите от всеки вид скоростни кутии се износват, а отпадъците от този процес започват да се натрупват в работната течност. Между другото, в зависимост от вида на предаването, тези замърсители са различни. Например, механичните трансмисии "произвеждат" коктейл от стомана, месинг, бронз и композити (последните три съставки идват от износени синхронизатори).
Освен това, докато колата се използва, прахът и водата попадат в трансмисията (например при преминаване на бродове и дълбоки локви). Във всички случаи заради тези замърсители е необходимо да се смени маслото.
Какво препоръчват автопроизводителите?
Различните фирми в своите препоръки посочват различни срокове или условия за подмяна на маслото. Някои реномирани компании, например Renault, за ред свои модели определят своите трансмисиите като такива "без поддръжка", т.е. - не изискват смяна на маслото през целия си експлоатационен живот.
Skoda също позволява изобщо да не се сменя маслото в ръчни и автоматични скоростни кутии, както и в редуктора на задния мост. Същевременно в марковите високотехнологични роботизирани кутии с два съединителя, както и в съединителя на пето поколение задвижване на четирите колела Haldex, се препоръчва смяна на работната течност на всеки 60 000 км.
Що се отнася до популярните модели на концерна Hyundai-Kia, за повечето автомобили или изобщо не е необходимо да се сменя маслото, или е позволено да се прави много рядко - на всеки 120 000 км.
Как да разберем, че е време за смяна на маслото?
Повечето модификации на трансмисията имат механична измервателна пръчка, с която може да се провери не само нивото на маслото (то не трябва да е под маркировката "минимум"), но и да се оценят неговите цвят и консистенция. Цветът определено не трябва да е черен, нито пък в маслото трябва да има сажди и метални стружки. В същото време, ако се виждат характерни светли оттенъци, това може да означава разпенване на маслото или навлязла течност он охладителната система.
Освен това състоянието на маслото в скоростната кутия може да се определи по миризма - не трябва да има характерен нюанс на изгоряло, което показва, че трансмисията е прегряла и съответно да носи риск от износване на нейните елементи.
Износването на скоростната кутия може да се прецени и по поведението на автомобила. Признаци са: ако скоростите на ръчната предавка се сменят с усилие; ако при автоматизираните трансмисии ясно се чуват стържене и скърцане; ако се долавят характерни треперения при работа на трансмисията. Тогава е добре колата да бъде закарана в сервиз за проверка, защото вероятно ще се наложи не само смяна на маслото, но и поправка на скоростната кутия.
Видове смяна на маслото в трансмисията
Във всеки случай експертите препоръчват пълна или частична подмяна на трансмисионната течност. Първият вариант е за предпочитане, когато колата все още не е изминала 100 000 км, сервизната ѝ история е добре известна и редовно е обслужвана според разпоредбите. При частичната подмяна трябва да се източи наличното количество смазка, като се развиете пробката за източване и след това да се допълни с ново масло. По правило по този начин е възможно да се премахне около половината от общия обем на "отработване" от системата. Във всички случаи филтърният елемент също трябва да бъде заменен.
Но при пълна смяна на маслото в автоматичната скоростна кутия, например, трябва да се използва специално оборудване. То позволява да се изхвърли маслото от труднодостъпни места, т.нар. "хардуерна смяна". Ако сте закупили употребяван автомобил с вече изтекъл гаранционен срок и не знаете дали маслото в кутията му някога е било сменяно, тогава е за предпочитане да частичната смяна. Защото, ако се прави "хардуерна смяна" на такава кола, възможно е новото масло да измие удебелените фракции, утаени по стените. В резултат на това последните може да запушат тънките канали на корпуса на клапана и да провокират технически проблеми и скъпи ремонти на автоматика.
Какво става, ако не се смени навреме маслото?
Провокира се повишено износване на триещите се части на скоростната кутия, съответно преждевременна повреда на зъбните колела и синхронизаторите, както и проникването на влага през уплътненията. При автоматичните трансмисии разграждането на маслото ще доведе до изгаряне на съединителите и появата на абразив, който в крайна сметка ще запуши корпуса на клапана, а това ще доведе до прекъсвания в подаването на масло към триещите се елементи.
Ако интервалът за смяна на маслото в CVT кутията е нарушен, продуктите от износване в трансмисионната течност също може да запушат корпуса на клапана (последният се надува и изпомпва масло в конусите, като по този начин осигурява плавна промяна на предавателното отношение). Това ще има опустошителен ефект върху безстепенните компоненти на трансмисията, като ремъци, ролки и конуси.
Преселективните скоростни кутии са още по-взискателни. Първо - те се нуждаят от повече масло, и второ- имат и корпус на клапана, който е изключително чувствителен към нивото, качеството и състоянието на трансмисионната течност.
Кога маслото трябва да се сменя по-често от предписаното
Има такива ситуации, особено при тежки условия на експлоатация - например, редовно шофиране по прашни пътища, неравен или планински терен.
Също така трябва да помислите за по-чест график за подмяна, ако шофирате активно, с рязко ускорение, спиране и дрифтиране. Същото се отнася и за пътуванията на предимно на къси разстояния, особено ако автомобилът се експлоатира в изключително студен климат.
Тегленето на ремаркета, тежък офроуд, климатични условия с резки температурни промени и дълъг престой през горещия сезон - при такива условия също се препоръчва смяна на трансмисионната течност средно два пъти по-често, отколкото е записано в експлоатационните инструкции.