Медия без
политическа реклама

Учителите отказват да издирват отсъстващи деца

"Опитът да бъдем задействани като силова институция унищожава в духовен и морален план всеки от нас", казват в своя петиция преподаватели

Илияна Кирилова
В своя петиция учителите настояват да се възстанови правото им да отстраняват ученик от час при неприлично поведение, както и да се изключват ученици при драстични нарушения, без това да се отразява на бюджета на училището.

Хиляди учители се надигат срещу новото задължение, което просветното министерство се кани да въведе за гилдията - не само да издирват отпаднали ученици, но и да посещават ежедневно и незабавно всяко дете, което отсъства от клас. За 3 дни 3655 души са се подписали под петиция на учители от фейсбук групите „Учители за силно българско образование“, „Педагози“ и "Класни ръководители", в които по техни данни членуват 28 000 педагози. Отделно от това десетки учители критикуват в свои постове в социалните мрежи предложените от МОН промени в постановлението за издирване на липсващи в клас ученици.

Главният мотив на учителите е, че ходенето по домовете на учениците е несвойствена за тях работа. "Това не е работа на учителите, а на други служби. Работата ми като учител е да уча децата, което не включва висенето пред която и да е къща. Това не е сравнимо с нищо друго освен с унижение", казва Мария Николова, учител в СОУ "Г. Измирлиев" в Горна Оряховица, която бе сред първите, призовали към неподчинение.

В своята петиция учителите посочват редица проблеми с идеята на МОН. Според тях дефиницията на "дете в риск" не е ясна и е недопустимо за такова да се определя всяко, което по някаква причина е отсъствало от часове. Работното място на учителя е училищната сграда и ако промените се приемат, те ще противоречат на съществуващото законодателство, смятат те, изразявайки готовност да потърсят правата си, включително и по съдебен ред. Педагозите питат на какво основание е решено, че точно два дни в седмицата учителите ще бъдат придружавани от полицаи по време на посещенията си при родителите, органите на реда ще разполагат ли със заповед за обиск, както и на какво основание ще изискват от семейства да бъдат допускани в домовете им. Според тях новият им ангажимент създава условия за пораждане на допълнително напрежение в учителските колективи, лоша колегиална среда, още по-дълбоко недоверие между учители и родители, както и за въвличане на учителите в конфликти. Педагозите са категорично против "опита за прехвърляне на родителската отговорност" към тях, недоволстват и срещу това, че извънредната им работа не е финансово обезпечена. "Опитът да бъдем задействани като силова институция унищожава в духовен и морален план всеки от нас. Нашата професия е да просвещаваме и обучаваме", пише още в петицията.

ГЛЕДНА ТОЧКА

Шефът на Съюза на работодателите в системата на народната просвета Диян Стаматов също излезе със своя позиция. Той посочва, че за почти 25% от населението ни образованието е “тъмна Индия” (т.нар. "трето поколение неграмотни”). "Санкциите за тях не работят. Учители и директори са самотни бегачи (по-точно търсачи) в надпреварата с бегълците от училище, за да ги върнат и още по-трудно “задържат” в училище", казва той. Според него във всяко училище трябва да има специалист за бърза и директна връзка с родителите, такъв специалист трябва да има и в социалните служби и те да бъдат в пряка връзка помежду си, както и с кварталния полицай. "Иначе има реална опасност МОН да изгуби най-важните си герои - учителите. Това не бива да се случва! На никаква цена!", казва Стаматов. Отново се повдига и искането да се предвидят санкции за родителите, които не гарантират посещението на децата си в училище. Глоби има и сега, но те не се прилагат. Другата санкция е да се спират детски и други семейни помощи за отсъствия от училище.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?