Медия без
политическа реклама

Сергей Лавров: Икономическата агресия е визитката на САЩ

06 Юни 2019

Светът живее в условията на икономическа агресия на САЩ. Това казва външният министър на Русия Сергей Лавров в интервю за редакцията на РБК, предаде агенция Фокус.

Визитната картичка на американската администрация стана икономическата агресия, вредата от която е очевидна за американските компании, заявява Лавров. Според него Москва ще продължи да реагира на санкциите на Съединените щати и на редица западни страни, така че да не "вреди на себе си". "Щетите са очевидни за всички, включително за американски компании и компании от онези европейски страни, чиито правителства прибягват до тези санкции", казва министърът. "Но въпреки всички трудности компаниите работят и се опитват да търсят възможности, които не са блокирани от неправомерните действия на техните правителства.

В същото време по-голямата част от неамериканските компании са принудени да правят известни компромиси поради факта, че доларът определя огромен дял от световните икономически отношения и финансови изчисления. "Правителствата на съответните страни са принудени да се опитват да преговарят с американците, за да създадат политическа рамка за решаване на настоящите моментни проблеми, предизвикани от американската икономическа агресия. Ще наричаме нещата с истинските имена", подчертава Лавров.

В същото време той подчертава, че за втора поредна година американската делегация е най-голямата на започващия днес Санкт Петербургски международен икономически форум (ПМЕФ). „Участват повече от 500 американски предприемачи. ПМЕФ традиционно събира хиляди бизнесмени от западните страни. Чрез преки контакти помежду си, предприемачите най-ефективно и професионално търсят възможностите, които съществуват в сегашните трудни условия", казва Сергей Лавров.

Москва е готова да помогне на руските компании във формите, в които смятат, че е възможно да поискат помощ от властите в страната, допълва той. Тази практика (налагане на санкции) е била използвана много преди влошаването на отношенията между Руската федерация и Съединените щати, още по времето на Барак Обама, казва руският външен министър, като визира санкциите срещу чужди компания за търговия с Иран от страна на САЩ.

Всяка значима страна понастоящем е обект на санкции от САЩ. Вашингтон използва санкционен натиск, за да забави формирането на полицентричен световен ред, където много повече от една или две държави ще влияят на световната икономика и политика. "Ако отнесем към санкциите и увеличението на митата, тогава не знам как дори най-значимата страна на планетата в момента не е обект на американски санкции", заявява Лавров. "Всички разбират това, но се опитват да решат непосредствените проблеми чрез някакъв компромис".

Коментирайки санкциите на Вашингтон срещу Москва, Лавров подчертава, че основната задача на САЩ е да накажат Русия за независимата външна политика. "Както каза повече от веднъж руският президент Владимир Путин, в американската управляваща класа се разбираше, че 90-те години са аномалия, а традициите на руската цивилизация, история, самодостатъчност, многонационалност и многоструктурен руски живот все още преобладават", казва той. Това все още не можело да бъде прието от някои американски политици, включително тези, които "буквално държат ръцете на американския президент Доналд Тръмп, като не му позволяват да изпълни предизборните си обещания за нормализиране и подобряване на отношенията с Руската федерация". Друга причина за санкциите, според Лавров, е нелоялна конкуренция и опит за повишаване на конкурентоспособността чрез методи на санкционен натиск. "Но, ако погледнете в дългосрочен план, тогава съм сигурен, че американците следват политика, която противоречи на дългосрочните им интереси", заключава той.

Още по темата