Медия без
политическа реклама

САЩ проведоха изпитание на балистична ракета с наземно базиране

Това е втори успешен тест след оттеглянето на Вашингтон от договора за ракетите със среден и малък обсег

13 Дек. 2019
EPA/БГНЕС

Пентагонът проведе второ по рода си изпитание на балистична ракета с наземно базиране, която щеше да бъде забранена, ако Договорът за ракети със среден и малък обсег (ДРСМО) все още беше в сила, предава Ройтерс, цитирана от Агенция Фокус.
САЩ официално се оттеглиха от емблематичното споразумение от 1987 г. с Русия през август тази година, след като обявиха, че Москва нарушава договора – обвинение, което Кремъл отрече, припомня агенцията.
Пентагонът поясни, че тестът е проведен във военновъздушната база Ваденберг в Калифорния. „В момента оценяваме резултатите от изпитанието", се казва в изявлението.
През август Министерството на отбраната на САЩ изпробва крилата ракета с обхват над 500 км. Именно тогава за първи път американците изпитаха снаряд, който не би бил разрешен по силата на ДРСМО.
Спорът за ДРСМО е най-острият между САЩ и Русия от края на Студената война. Някои експерти смятат, че прекратяването му може да подкопае други споразумения за контрол на оръжията и да ускори ерозията на глобалната система, предназначена да блокира разпространението на ядрените оръжия.
Руският министър на външните работи Сергей Лавров посети Вашингтон, където се срещна с президента на САЩ Доналд Тръмп и държавния секретар Майк Помпео.Лавров поднови предложението на Москва за удължаване на договора за контрол на въоръженията между САЩ и Русия, докато Тръмп и Помпео подчертаха необходимостта от стратегически диалог, който включва и Китай.
Споразумението от 2011 г., което задължава и двете страни да съкратят разгърнатите си стратегически ядрени бойни глави до не повече от 1550, изтича през февруари 2021 г., но може да бъде удължено със срок до пет години по взаимно съгласие.Тестът на американска балистична ракета беше успешен, заяви по-късно шефът на Пентагона Марк Еспер, цитиран от БГНЕС. "Днес ВВС на САЩ, заедно със Службата за стратегически възможности (ШОС), успешно тестваха прототипа на неядрена балистична ракета с наземно базиране", написа Еспер в Туитър. Той добави, че работата по прототип на такава ракета, готова за изстрелване, вече отнема по-малко от девет месеца, вместо две години, както беше преди.

Още по темата