Медия без
политическа реклама

Путин: Много скоро страни от Източна Европа може да напуснат ЕС

Руският президент обясни разпада на СССР с лоша икономическа политика и определи САЩ като "велика страна"

20 Ноем. 2019
ЕПА/БГНЕС

Президентът на Русия Владимир Путин не изключи възможността страни от Източна Европа след няколко години да обмислят излизане от ЕС, съобщи ТАСС. Путин коментира по време инвестиционния форум "Русия зове!", че противоречията вътре в ЕС са се породили заради особеностите на разпределението на данъците. Според него значителна част от данъчните средства на водещи страни от Европа отива в подкрепа на тези, които досега не са достигнали определено равнище на икономическо развитие. Според него става дума за десетки милиарди евро. "Към 2028 година някои страни от Източна Европа ще достигнат такова равнище на икономическо развитие, при което те ще престанат да получават грантове и различни видове подкрепа от европейския бюджет, а ще трябва да плащат така, както прави Великобритания. И не съм убеден, че няма да им дойде на ум, както стана със самата Великобритания, да излязат от ЕС", каза руският лидер.

Президентът на Русия Владимир Путин обяви, че безработицата в страната възлиза на 4,6 процента от икономически активното население, което е най-ниският процент в руската история. "Що се отнася до пазара на труда, безработицата намалява. Средно за периода между януари и септември тя възлиза на 4,6 процента от икономически активното население. Това е най-ниската - искам да подчертая това - най-ниската стойност в съвременната история на Русия", коментира руският държавен глава.

Путин обаче изтъкнал, че заплатите на руските граждани растат, но реалните доходи стоят на едно място, като настоя това положение да се промени. Както отбелязал президентът, един от ключовите показатели за икономическото развитие са реалните доходи на населението. "Известно е, че днес заплатите в Русия нарастват както в номинално, така и в реално изражение, но в същото време разполагаемите доходи на гражданите на практика стоят на едно място. Несъмнено тази ситуация трябва да бъде променена. Това е най-важната област в работата на правителството. И резултатите в това отношение все още са много скромни", подчертал Путин. По-рано министърът на икономическото развитие Максим Орешкин заяви, че реалните разполагаеми доходи на гражданите през втората половина на годината ще нараснат с 1% годишно.

Владимир Путин също така обясни защо се е разпаднал Съветския съюз по време на форума. Според него основната причина за разпада е била "неефективната икономическа политика на СССР". Руският държавен глава отбелязал, че заради нея се е случил "сривът в социалната сфера", който е имал "продължителни последствия в политическата сфера". В същото време Путин подчертал, че разпадането на СССР почти нямало връзка с нарастването на национализма в Прибалтика.

Президентът на Русия нарече САЩ "велика страна" и отбеляза, че страната му винаги е уважавала Америка и продължавала да го прави. Той припомни, че и двете страни някога са били "съюзници в двете световни войни". "Всичко това е наша обща история, при това историята е положителна", подчерта Владимир Путин. Той добави, че Москва и Вашингтон имали много общи интереси. Путин коментира още, че "всички прекрасно разбират, че Русия не се готви да нападне никого, руската заплаха е измислица". "Въпреки всички проблеми с Украйна, спекулациите около Крим и Донбас, всички прекрасно разбират, че Русия не се готви да напада никого. Колко са жителите в Европейския съюз? Колко жители има в страните от НАТО? Какъв е общият икономически и военен потенциал? Това са просто безсмислици, глупости, "руската заплаха" - това е измислица на онези, които искат да се вживеят в ролята си на преден отряд в борбата с Русия. Получават някакви бонуси и преференции за това", изтъкна руският държавен глава.

Русия е заинтересована Европейският съюз да се запази и да контактува с разбираем партньор, каза Владимир Путин. В своето изказване на форума той сподели, че Москва следи със загриженост случващото се там. "Голяма част от златния валутен резерв на Русия е деноминиран в евро. Стокообменът е намалял на различни решения за санкции и от 450 млрд. в момента е около 300 млрд. Европейският съюз е най-големия икономически партньор на Русия, затова Москва има интерес той да се запази и да функционира ефективно", уточни Путин.

Още по темата