Медия без
политическа реклама

Гърция въвежда задължителен ПСР тест за пристигащите в страната

Мярката ще важи и за ваксинираните

15 Дек. 2021Обновена
ЕПА/БГНЕС

Всички пристигащи в Гърция, независимо дали са ваксинирани, трябва да разполагат задължително с ПСР тест, съобщи БНР.

Изследването трябва да е направено до 48 часа, а не до 72 часа преди влизането в страната, каквото изискване има в момента. Новите правила ще влязат в сила от 6 часа сутринта в неделя, 19 декември. 

Гърция отчете много висок брой на починалите от COVID-19 за денонощие. Като част от допълнителните мерки срещу пандемията от днес започва ваксинирането на деца над 5-годишна възраст. Леко намалява броят на новозаразените, но броят на починалите 130 души за денонощие е сред най-високите от началото на пандемията.

Допълнителни мерки за пристигащите от нашата страна въвежда Италия, съобшиха от българското външно министерство. По информация на посолството ни в Рим от 16 декември 2021 г. условие за влизане в Италия ще бъде отрицателен тест, включително ваксинирани или преболедували. Неваксинираните и непреболедувалите граждани  подлежат на 5-дневна карантина.

Считано от 16 декември 2021 г. , извънредното положение в Италия се удължава до 31 март 2022 г. Въведеното по-рано задължение, което обхващаше периода от 6 декември 2021 г. до 15 януари 2022 г., за представяне на „засилен зелен сертификат" (за ваксинация или преболедуване) за достъп до някои обществени места (заведения за хранене на закрито, театри, концерти, кина, спортни събития, дискотеки и др.) също се удължава до 31 март 2021 г.

При нужда от съдействие българските граждани могат да се свържат с посолството на Република България в Италия на телефони: +39 06 322 4640, +39 06 322 4643 , както и на мобилен телефонен номер в извънработно време: +39 349 492 7764. Или на имейл адреса на посолството: [email protected].

Одобрение

Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) е одобрила въвеждането на бустерна доза от ваксината „Янсен” за хора над 18 години два месеца след първата ваксинация. Това се посочва в изявление, разпространено от регулатора на ЕС, цитирано от БГНЕС.

"Препоръката на Комитета по лекарствата се основава на доказателства, че въвеждането на бустер поне два месеца след първата ваксинация допринася за повишаване на антителата срещу коронавируса", заявяват от агенцията.

ЕМА също така отбелязва, че ваксината на „Янсен”, собственост на американската компания Johnson & Johnson, може да се използва като бустер след първична ваксинация с одобрените от ЕС РНК ваксини Spikevax и Comirnaty.

Още по темата