Медия без
политическа реклама

Русия започна с обиски и арести заради атаката на военните летища

Арестувани са шофьорите на камиони, а собственикът им се издирва

02 Юни 2025Обновена
Руските силови органи обискираха склада, където са се съхранявали дроновете
Телеграм
Руските силови органи обискираха склада, където са се съхранявали дроновете

Руските силови структури обискираха склада в Челябинск, където се смята, че са се събирали дроновете, с които вчера бяха атакувани четири руски военни летища, пише свързаният с руското МО Z-канал "Война с фейками". Сградата се намира в промишлената зона, на 5 км от центъра на града.

"Арендаторите на склада са задържани. Взети са проби, за да се установи дали в помещенията са съхраняван взривни вещества", твърди Mash.

ВЧК-ОГПУ твърди, че вече са намерени следи от хексоген. Задържани са всички посредници по веригата за отдаване на склада под наем, а самият арендатор, който е гражданин на Русия, е напуснал страната през Казахстан.

Следственият комитет публикува и снимки на собственика на камионите, от които излетяха дроновете - 37-годишният Артьом Тимофеев, който се издирва. Според руските медии той е роден в Донецк, след това е живял в Киев, а преди няколко години се е преместил в Челябинск. През октомври 2024 г. той се е регистрирал като индивидуален предприемач в областта на товарните превози, а през декември и купил няколко камиона.

Според показанията на шофьорите именно Артьом Тимофеев, който е с руско гражданство, е координирал маршрутите и е давал указания къде да се спре.

Общо са били подготвени 5 камиона, като шофьорите са били използвани и не са знаели какво точно пренасят. Същото бе и по време на взрива на Кримския мост, но това не попречи на руските органи да повдигнат обвинения точно на тях.

Поне два от камионите, участвали в атаката, са били с номера от Челябинска област.

Четирима шофьори са били разпитани. Трима от тях са разказали, че са получили заявка за доставка на дървени контейнери от Челябинск в различни региони на Русия, а по пътя, по време на спирка на указани локации, дроновете са започнали да излитат от контейнерите.

В същото време започнаха щателни проверки на всички камиони и по магистралите се образуваха огромни опашки.

Губернаторът на Иркутска област Игор Кобзев обеща да награди жителите на града, които се опитаха с камъни да свалят дроновете, излитащи от камионите.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още новини по темата