Медия без
политическа реклама

Русия няма да праща космонавти с корабите на SpaceX

25 Апр. 2021
НАСА

Генералният директор на руската федерална космическа агенция "Роскосмос" Дмитрий Рогозин опроверга съобщението за преговори с американската компания SpaceX за превозване на руски космонавти до Международната космическа станция (МКС) с кораба "Дракон".

"Не, не водим преговори. Защо? Ние си имаме наши кораби", написа Рогозин в своя акаунт в Туитър, в отговор на съобщение на руски медии за такива преговори.

Нет, не ведём. Зачем? У нас свои корабли есть. https://t.co/R8SG6AhQWx

— РОГОЗИН (@Rogozin) April 25, 2021

Основателят на SpaceX и Tesla Илон Мъск заяви по-рано на пресконференция, че неговата компания ще сметне за голяма чест да помага на космонавтите при транспортирането им до МКС. Милиардерът заяви това на пресконференция, посветена на космическата мисия Crew-2, при която с кораба "Дракон" в МКС бяха изпратени четирима души: Шейн Кимброу и Меган Макартър - астронавти на НАСА, Тома Песке - астронавт на Европейската космическа агенция, и Акихико Хошиде, астронавт на Японската агенция за аерокосмически изследвания.

Корабът "Дракон" на американската частна космическа компания SpaceX на милиардера Илон Мъск - с четирима астронавти на борда, се скачи успешно с Международната космическа станция, предадоха световните агенции.

През октомври 2020 г. с руски космически кораб ("Союз МС-17") за последно бе превозен американски астронавт - Кетлин Рубинс. Тогава нейното пътуване бе платено от НАСА на "Роскосмос" по договора между двете страни, а самото пътуване до МКС бе рекордно кратко в историята - от изстрелването до скачването със станцията минаха едва 3 часа и 3 минути.

В бъдеще се предполага, че вече астронавтите ще летят на руските "Союз" не срещу заплащане, а по бартерна схема - в замяна на полети на руски космонавти на новите американски кораби Crew Dragon и Starliner. От "Роскосмос" поясняват, че засега договорка за бартери с НАСА още няма, но такава възможност се обсъжда.

По данни на НАСА, от 2006 г. насам САЩ са платили на Русия 72 "места" в корабите "Союз" за сума над $4 млрд. Оттогава стойността на едно пътуване до МКС е нараснала от 20 на 90 млн. долара. 

Още по темата