"Реал" стана световен шампион за рекоден 5-и път

На финала в Рабат "белият балет" направи шоу за 5:3 срещу саудитския "Ал Хилал"

11 Февр. 2023
Радостният Винисиус (вдясно) празнува втория си гол във финала заедно с Даниел Себайос

"Реал" (Мадрид) стана световен клубен шампион за рекоден 5-и път. На финала в мароканската столица Рабат "белият балет" разгроми в голово шоу с 5:3 сензационния финалист от Азия - саудитския шампион "Ал Хилал", който отстрани преди това бразилския "Фламенго" с 3:2.

"Реал" поведе още в 13-ата мин. Тогава Карим Бензема изведе Винисиус зад защитата и бразилецът реализира. Само пет минути по-късно резултатът вече бе 2:0, когато Валверде реалира с точен удар от въздуха.

Саудитският тим върна интригата в 26-ата мин. Тогава малийският национал и бивш играч на "Порто" Муса Марега се измъкна от засада още в центъра на терена, напредна сам и прати топката в мрежата зад вратаря Андрий Лунин.

В началото на второто полувреме "Реал" на  практика реши финала в рамките на 4 минути. В 54-ата Винисиус върна жеста на Бензема и му подаде на чиста позиция, а носителят на Златната топка се разписа с лекота от няколко метра.

Малко след това, при бърза атака по десния фланг Дани Карвахал подаде точно на Валверде и уругваецът реализира второто си попадение в мача - 4:1.

В 63-ата "Ал-Хилал" стигна до още един гол, дело на Лусиано Вието, но мачът на практика бе решен и до края "Реал" държеше нещата под контрол и до края предимно се забавляваше. Винисиус отбеляза още веднъж - в 69-ата мин., а в 79-ата Вието реализира третото попадение за саудитския тим.

В мача, превърнал се в голов спектакъл, двата отбора отправиха общо 27 шута към вратите, от които 15 точни (11:4 за мадридчани). Петкратните вече шампиони имаха и пълен превес в притежанието на топката - 66:34%, като изпълниха и 6 ъглови удара, срещу нито един на саудитския отбор.

След тази гръмка победа "Реал" увеличи рекорда по спечелени световни клубни трофеи. В надпреварата, която води началото си от 2000 г. мадридчани са и единствените с три поредни купи - 2016-2018 г.

С три титли е "Барселона" (2009, 2011, 2015), бразилският "Коринтианс" (2000, 2012) и германският гранд "Байерн" (2013, 2020) са с по две.

Сред играчите пък халфът на "Реал" Тони Кроос и абсолютен рекордьор с общо шест трофея. Той има един с "Байерн" през 2013-а и петте с мадридския клуб.