Завършилото в неделя световно клубно първенство по футбол широко се възприема като генерална репетиция за Мондиал 2026, когато 48 национални отбора ще се борят за титлата по терените в САЩ, Мексико и Канада. Пет от стадионите, на които се игра през последния месец - "Мерцедес-Бенц" в Атланта, "Хард Рок" в Маями, "МетЛайф" в Ийст Ръдърфорд, "Линкълн Файненшъл Фийлд" във Филаделфия и "Лумен Фийлд" в Сиатъл, ще бъдат домакини и на мачове догодина.
И така, какво да очакваме през лятото на 2026-а, въз основа на видяното на световното клубно първенство? И има ли поуки, които ФИФА може да извлече?
Рекордни жеги и бури
Според правилата в САЩ, играта се спира, когато светкавица бъде регистрирана в радиус от 10 мили - и не може да се рестартира до 30 минути след бурята.
Шест мача бяха забавени с между 40 минути и 2 часа, а два двубоя на "Бенфика" - срещу "Окланд Сити" и "Челси" - с около 120 минути. Специално на "Бенфика" - "Челси" оставаха само 4 мин. от редовното време, което накара мениджъра на "сините" от Лондон Енцо Мареска да заяви: "Честно казано, мисля, че е шега. Това не е футбол. Това е нещо съвсем ново. Трудно ми е да разбера - ако прекъснеш седем или осем мача, тогава вероятно това не е правилното място за провеждане на турнира."
ФИФА все пак имаше късмет, че бурите не повлияха на вечерните мачове, които тогава трябваше да бъдат отложени за следващия ден, но това е напълно реалистично да се случи догодина.
Да не забравяме и екстремните жеги. Температурите в Ню Йорк се покачиха до 39°C, а влажността направи усещането още по-лошо - над 50°C по индекса на топлината. Профсъюзът на футболистите ФИФПро заяви, че 9 от 16-те града домакини на Мондиал 2026 носят "много висок" или "изключително висок" риск от контузии от топлинен стрес по време на турнира.
През последния месец клубовете трябваше да правят по-кратки тренировки, а Мареска обясни, че "иначе не пестиш енергия за играта".
Десет футболисти на "Ювентус" са поискали да бъдат сменени по време на мача с "Реал", съобщи пък треньорът Игор Тудор. Резервите на "Борусия" (Д) гледаха първото полувреме на един от мачовете от съблекалнята, за да избегнат слънцето, а мениджърът Нико Ковач каза, че се е потил сякаш току-що е излязъл от сауна. Треньорът на ПСЖ Луис Енрике обобщи: "Това не е добре за зрелището, защото е трудно да се играе."
Климатичните условия се отразиха и на феновете - не беше рядкост да се видят зрители, държащи пред лицата си портативни вентилаторчета.
Положителен знак е, че на Мондиал 2026 ще има пет покрити стадиона, за разлика от само един (в Атланта) това лято. Но все пак разширяването на турнира до 48 отбора означава, че остават значителни рискове. Възможно решение е по-внимателно планирането на началните часове, за да се избегне игра в горещина посред бял ден, както често се случваше на световното клубно.
"Времето беше горещо, но, разбира се, може да обсъдим началните часове на мачовете, да преразгледаме и евентуално да обмислим по-ранните двубои да са на стадиони с покриви", каза Арсен Венгер, шеф по глобалното футболно развитие на ФИФА.
Ще има ли достатъчно зрители на Мондиал 2026?
Това е второто притеснение заради слабата посещаемост на някои мачове през последния месец. Четири двубоя не събраха дори и 10 000 зрители, а най-ниско в това отношение бе срещата "Мамелъди Съндаунс" - "Улсан" (1:0), видяна от 3412 души по трибуните.
Но пък имаше 17 мача с 60 000 или повече зрители, като рекордът бе на финала в неделя: 81 118 гледаха как "Челси" победи ПСЖ. Повечето от най-посетените мачове бяха с участието на ПСЖ или "Реал".
Като една от основните причини бяха посочени началните часове, тъй като много от двубоите бяха по обед или от 15:00 ч. местно време в делничен ден.
Ето и петте най-слабо посетени мача: "Мамелъди Съндаунс" - "Улсан (1:0) - 3412 зрители (13% от капацитета на ст. "Интер & Ко" в Орландо); "Пачука" - "Залцбург" (1:2) - 5282 зрители (20% от ст. "Ти Кю Ел" в Синсинати); "Бенфика" - "Окланд Сити" (6:0) - 6730 зрители (26% от ст. "Интер & Ко"); "Борусия" - "Улсан" (1:0) - 8239 зрители (32% от ст. "Ти Кю Ел"); "Уидад" - "Ал Аин" (1:2) - 10 785 зрители (54% от ст. "Ауди Фийлд" във Вашингтон).
Американският журналист Дъг Робърсън каза след откриващия мач на "Челси" срещу "Лос Анджелис", който привлече само 22 000 души: "Не е защото хората тук не се интересуват от футбол. Те не са тук, защото е 15:00 ч. в понеделник. Честно казано, изненадан съм, че има толкова много. Това е турнир, който не означава много за американците, защото е нов. Ако бях на мястото на ФИФА, щях да направя часове така, че да могат да дойдат повече хора. Това е нещо, за което си струва да се замислим - а цените на билетите бяха нелепи."
Очаква се обаче ФИФА да се придържа към същите начални часове и на Мондиал 2026, така че явно ще разчита на по-голямата привлекателност на първенството.
Политиката за динамично ценообразуване на билетите също бе подложена на критики, но се очаква да е същата и догодина. Например цените на билетите за полуфинала между "Челси" и "Флуминензе" паднаха от $460 до $14 в седмицата преди мача. За 1/4-финала на "сините" срещу "Палмейрас" пък в един момент се оказаха свалени на $10.70, макар в началото да са били пуснати по $330.
Какви са стадионите и транспортните връзки?
Мондиал 2022 в Катар се проведе в радиус от 69 км. Имаше климатизирано метро, безплатно за феновете с билети, което стигаше до 6 от 8-те стадиона, а за останалите два имаше автобусен транспорт.
Но огромният мащаб на САЩ породи опасения относно пътуването до различните стадиони за Мондиал 2026, тъй като някои от обектите са и трудни за достигане с обществен транспорт.
"Би Би Си Спорт" установи, че това е така това лято, особено за ст. "МетЛайф" в Ню Джърси, където бе финалът и където е планирано да е финалът и догодина. Той е с лесен достъп за хора с автомобили, на мондиал се очаква да има много фенове от чужбина или други щати. Най-близката гара е "Медоулендс Спортс Комплекс", а след това се върви 20-30 минути в пареща жега до входа на стадиона. Полуфиналът между "Реал" и ПСЖ пък бе отложен за кратко, тъй като и двата отбора бяха заседнали в задръствания.
Откриващият мач на световното клубно бе на ст. "Хард Рок" в Маями, който ще приеме 7 мача догодина, включително малкия финал за 3-то място. Той обаче е до оживена магистрала, без влакове или метро никъде наблизо. За началото на мача таксита и автомобили на "Убер" оставяха фенове близо до стадиона, преди пътищата да бъдат затворени. Но полицейският час след мача означаваше, че "Убер" или такситата нямаха достъп отвъд определен радиус, а привържениците трябваше да вървят 20 минути до зоната за качване.
"Манчестър Сити" обаче игра на "Линкълн Файненшъл Фийлд" във Филаделфия, който ще бъде домакин на 6 мача от Мондиал 2026 и е обслужван от метро. "Сити" игра и на "Мерцедес-Бенц" в Атланта, смятан за един от най-добрите стадиони в света, разполагащ с прибиращ се покрив, климатизация и гигантски LED екрани. И по-важното - има добри транспортни връзки, включително метро наблизо и "Убер" спирка на 15 минути пеша. Догодина там ще има 8 мача.
Едно от възможните решения за някои трудни локации, което е било направено и на други турнири, е безплатен транспорт за феновете с билети за мача. Но за да стане това ще трябва да се организират специални автобуси или влакове.
А какво да кажем за терените?
Източник от един от стадионите домакини на световното клубно заяви пред "Би Би Си Спорт", че времето за подготовка е дало ограничени възможности за превръщане на предимно изкуствените настилки за американски футбол в тревни игрища.
Начинът, по който топката отскача и се търкаля, е различен от този на стадионите в Европа и доведе до оплаквания от много играчи, включително от английските национали Джуд Белингам и Рийс Джеймс.
Мениджърът на "Борусия" Нико Ковач подчерта несъответствието между терените на различните стадиони след загубата от "Реал" на "МетЛайф": "Този терен няма нищо общо с тези в Синсинати и Атланта, качеството на тревата на различните стадиони е различно. Това е по-скоро голф игрище, много е късо. Не е тревата, на която сме свикнали в Бундеслигата, а и на другите стадиони. Поливането не беше достатъчно добро. За високоскоростен футбол са необходими добри условия и също така добър терен. Когато тревата е твърде суха, не става."
Източник от ФИФА обясни, че има повече време за подготовка за Мондиал 2026, но местни източници подчертават, че САЩ са толкова голяма страна с различен климат, че тревата, която вирее в един град, не може да расте в друг.
Мерките за сигурност
Имаше редовни проверки за медии и сканиране на пропуски. С присъствието на Доналд Тръмп, охраната очаквано беше най-засилена за финала "Челси" - ПСЖ. Като се има предвид, че мачът бе точно година след опита за покушение срещу Тръмп в Пенсилвания, засилените мерки за сигурност на ст. "МетЛайф" не бяха изненада. Тайните служби бяха на място, със снайперисти, разположени на покрива.
Преди това най-засилената охрана беше на откриващия мач в Маями, където полицейски коли с мигащи светлини бяха разположени по главните булеварди към стадиона. Полицаи с лога "борба с тероризма" патрулираха около външната част и бяха правени множество проверки за сигурност и претърсване на чанти. Феновете се нуждаеха от допълнително време, за да влязат заради допълнителни проверки на втора периметърна точка.
Кучета търсачи пък имаше близо до входа на стадиона във Филаделфия, докато на ст. "Кемпинг Уърлд" в Орландо въоръжени служители, облечени изцяло в черно с лога "екип за обезвреждане на бомби", се разхождаха из прес ложата.
В доклад бе посочено също така, че служители на имиграционната и граничната охрана на САЩ са бдели на мачовете по време на турнира и предстои да видим дали същото ще се случи и догодина.