ЦСКА се класира за II квалификационен кръг за Лига Европа, но не е ясно от какво трябва повече да се срамува клубът - от безидейната игра в реванша срещу "Дери Сити" или от поведението на феновете на отбора.
ЦСКА все пак постигна победа и във втория мач, този път с 2:1 като гост, за да запише общ резултат 5:3. Но тя дойде доста трудно срещу видимо по-непретенциозен съперник.
При това "Дери Сити" поведе в резултата. А още преди гола, в 45-ата минута, капитанът на домакините Майкъл Дъфи улучи десния страничен стълб. От ЦСКА не взеха предвид това предупреждение и допуснаха гол в 47-ата минута. Тогава Елис Чапман откри с глава, изведен на празна врата от Брандън Флеминг, който пък се възползва от увисване на вратаря Димитър Евтимов.
CHAPMAN!! 🔥
— Derry City FC (@derrycityfc) 16 юли 2026 г.
His goal levels the tie at 3-3 agg. pic.twitter.com/cKG5FRYhra
Малко след това се стигна и до най-грозния момент в мача. В 56-ата минута играта беше прекъсната, след като феновете на двата отбора започнаха да се замерят с бутилки и други предмети. За съжаление, по-активни в хулиганските прояви бяха привържениците на ЦСКА. Те дори тръгнаха заплашително към публиката на домакините. Наложи се част от феновете на "Дери Сити", основно родители с деца, да слязат на терена, за да не пострадат.
Мачът беше прекъснат за 15-ина минути и двата отбора се прибраха в съблекалните, докато се успокои ситуацията. Цялата случка определено ще навреди върху и авторитета на българския футбол в чужбина. При всички случаи ще има тежки наказания от УЕФА заради случилото се.
След подновяването на играта ЦСКА все пак успя да изравни - точен бе кипърският национал Йоанис Питас, който получи асистенция от... вратаря Евтимов.
Вместо българският тим да наложи волята си в този момент, се стигна до треперене до края. Играчите на "Дери Сити" натиснаха здраво, а веднъж Димитър Евтимов спаси отбора си от нов гол. В крайна сметка третият гол в този двубой беше отбелязан от ЦСКА, макар и с доза късмет. В 18-ата минута от добавеното време Стефано Сенси подаде на резервата Мохамед Брахими, който шутира, а топката се отклони от тялото на Бари Котър и попадението бе записано като автогол.
Във II квалификационен кръг ЦСКА най-вероятно ще срещне силния азербайджански отбор "Карабах", който спечели с 3:0 първия си мач срещу исландския "Вестри".
След мача треньорът на ЦСКА Христо Янев заяви: "Искам да поздравя всички в клуба с тази победа. За всички нас е много важно да вървим напред. Днес видяхме характер и че отборът може да се пребори с трудна ситуация. Мисля, че напълно заслужено победихме. Съперникът ни предложи нещо, което ни затрудни. Голът дойде в момент, в който им даде импулс. През първото контролираме топката, през второто нещата се промениха след техния гол. Радвам се от реакцията на целия отбор. Успяхме да вкараме гол, който ни върна самочувствието. След това успяхме да се преборим с единоборствата и напрежението, което беше създадено от атмосферата на трибуните. Важното днес е отборният дух. Отборът не се стъписа. Днес не съм видял нещо, за което да бъдат наказани нашите фенове. Видяхме феновете на домакините, които бяха влезли в нашето наказателно поле."















